Србија го поддржува Дејтонскиот мировен договор, изјави министерот за надворешни работи Дачиќ по повод годишнината од неговото потпишување

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, по повод 28-годишнината од потпишувањето на Дејтонскиот договор изјави дека за Србија е исклучително важно да го зачува Дејтонскиот мировен договор во неговата целосна и оригинална форма, Република Српска РТРС. објави ТВ. Република Србија ги поддржува измените на Дејтонскиот договор само доколку со нив се согласат двата конститутивни делови на Босна и Херцеговина – Република Српска и Федерацијата Босна и Херцеговина, како и трите конститутивни народи – Србите, Хрватите и Бошњаците, изјави Дачиќ. кажа.

„Секој обид да се уништи Дејтон и да се наметнат посебни решенија што не се предвидени во овој договор (…) претставува опасен пат и потенцијална увертира за дестабилизација на регионот“, нагласи Дачиќ. Тој оцени дека Дејтонскиот мировен договор е единствената правна рамка за мир во Босна и Херцеговина.

Србија ќе продолжи да го поддржува територијалниот интегритет на Босна и Херцеговина и овластувањата на составните делови, кои се предвидени со Дејтонскиот договор и неговите анекси, изјави Дачиќ за новинската агенција Срна. Тој посочи дека Србија ќе остане силно посветена на развојот на соработката со Република Српска во сите области од заемен интерес, во согласност со Договорот за посебни односи меѓу Србија и Република Српска.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Во Софија официјално празнично: Поставена елка во главниот град

Денеска се навршуваат 28 години од потпишувањето на Општиот рамковен договор за мир во Босна и Херцеговина и неговите 12 анекси во американската воздухопловна база Рајт Петерсон во Дејтон, со што заврши војната во Босна и Херцеговина и се воспостави нејзиниот уставен и правен поредок. Република Српска, која беше создадена со Дејтонскиот договор, го слави 21 ноември како празник и денеска таму е неработен ден.

По три недели преговори, од 1 до 21 ноември 1995 година, лидерите на Босна и Херцеговина, Хрватска и Сојузна Република Југославија (СРЈ), со посредство на Соединетите Американски Држави, постигнаа договор со кој заврши војната во која загинаа повеќе од 100.000 луѓе. Дејтонскиот договор го парафираа тогашните претседатели Слободан Милошевиќ (Србија), Алија Изетбеговиќ (Босна и Херцеговина) и Фрањо Туѓман (Хрватска), а трите земји се гаранти за спроведување на договорот.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  73-годишна баба возела со 2 промили алкохол во крвта, полицијата ја уапси!

Еден од главните принципи на кои се засноваше Дејтонскиот договор беше поделбата на Босна и Херцеговина на два ентитета – Република Српска (49 отсто од територијата) и Федерацијата Босна и Херцеговина (51 отсто од територијата). Договорните страни се обврзаа да ги регулираат своите односи според Повелбата на ОН, завршниот акт на Хелсинки и другите документи на ОБСЕ и да ги решаваат споровите исклучиво со мирни средства.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното