Србија пресметала дека 95 отсто од илегалните мигранти доаѓаат од Македонија и Бугарија

Граничната полиција на Србија нема да се повлече од пограничниот појас со Бугарија додека не биде пронајден и уапсен и последниот шверцер. Ова го изјави српскиот министер за внатрешни работи Братислав Гашиќ.

Тој ги посети полициските службеници во Пирот и Регионалниот граничен полициски центар одговорен за границата со нашата земја.

Според Гашиќ, 95 отсто од мигрантите влегуваат во Србија од Бугарија и Северна Македонија.

Тој увери дека вработените во српското МВР ќе ги преземат сите мерки и активности за да го спречат преминувањето на илегалните мигранти.

Гашиќ се сретна и со командантот на жандармеријата Саше Ќосовиќ, по што изјави дека полицијата на ова подрачје работи напорно и прави максимални напори, исто како и во северниот дел на земјата, да ги зачува сите граѓани безбедни со оглед на зголемениот прилив на илегални мигранти. .

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Ужас во соседството: Мајка го полила синот со бензин и го запалила

Српската полиција има нулта толеранција за секаков вид на криминал и ќе биде упорна и одлучна, рече категорично министерот.

Според властите во Пирот, во октомври биле приведени 12 трговци со луѓе , а спречен е влез на 1154 мигранти во земјава.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
  • Ознаки
  • 1

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното