Поврзи се

Македонија

Стартуваа изборните дебати на ТВ21 – први поканети, носителите на ИЕ. 5

Published

on

ТВ21 ја започна специјалната емисија со изборни дебати. Во ова телевизиско студио први поканети се носителите на ИЕ 5. Поканата ја прифатија сите освен од партијата ВМРО-ДПМНЕ. На прашањето што им ветуваат на граѓаните од оваа зона, различни одговори, но не и конкретни проекти од кандидатите за пратеници на ДУИ, коалицијата СДСМ – Беса, АА-  ААА и ДПА.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Во оваа единица државата има направено малку,  малку инвестиции, во единицата каде Албанците кои живеат во длабоките зони на Битола и Ресен немаат елементарни услови за живот, немаат вода за пиење, не им се откупува тутунот и немаат никаква патна инфраструктура, канализација итн“, истакна Сурија Рашиди .

„Најмногу ќе се ориентираме  во економскиот дел бидејќи граѓаните имаат потреба од здрава основа, за свои приходи и истовремено гледаме дека голем дел од младите и од Албанците се иселуваат од земјата, што е голема трагедија, особено од овие места, и кога зборуваме од тој аспект важно нешто е пропорционалната поделба на буџетот“, посочи Васви Доко.

„Секој граѓанин да ја почувствува можноста на еднаквост во доделувањето функции. Потоа тука е неселективната правда како втор столб. Базирајќи се на последиците особено од Цовид-19 од здравствен и економски аспект, се главните столбови на ДУИ, тоа е обнова на економијата за еднакви можности од сите аспекти кои го сочинуваат економскиот спектар“, изјави Талат Џафери.

Дебатата започна мирно а по неколку минути со многу реплики и против реплики од носителите на листи во ИЕ 5.

„Кога се излегува со таков предлог на праг на кампањата, тоа за жал е манипулативно. Јас се чудам со храброста на предавниците на ДУИ“, порача Сурија Рашиди.

„Катастрофа, значи станува збор за коридорот 8 каде ние сме заглавени во средниот век“, додаде Васви Доко.

„Тенденцијата за присвојување на се што се случува во земјава дека го прави само еден политички субјект е да не речам, смешно, непотребно.“, порача Талат Џафери.

Кој, каква платформа и планови има во областа на економијата, правдата, здравството итн, кандидатите за пратеници имаа можност да кажат во 90 минути во емисијата за изборни дебати со по 2 минути одговор и една минута право на реплика. Се зборуваше за премиер Албанец, автопатот Охрид – Кичево, Скопје – Блаце и дивоградбите во Охрид и Струга. Цела недела ќе следат емисии со носителите на листите од другите изборни единици.

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

4NEWS.mk

Ахмети: Го сакаме нашиот дел за кој сме пролеале крв

4NEWS.mk

Тешка кражба во Скопје – одземени три кеси со 800.000 евра, 60.000 долари, 50.000 франци и 1.000.000 денари

Македонија

Шеќеринска: Гласав за Талат Џафери да биде претседател на Собрание по цена да го изгубиме животот

4NEWS.mk

Извлечени 15-те најсреќни добитници на награда од по 100 илјади денари кои скенирале сметки во април, мај и јуни

4NEWS.mk

Орел улови ајкула (видео)

Македонија

Ковид-19 мутира, младите се најризичната категорија

4NEWS.mk

Вратени Македонци кои се обиделе да влезат во Грција преку Бугарија

Македонија

Се појави нова бомба во која наводно се слуша гласот на Мицкоски: Се борам ова СЈО да не помине…

Македонија

ВИДЕО: Обилни врнежи во Битола, градот изгледа како Венеција

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија