Поврзи се

Македонија

Стефан доби струја во домот, платил една рата од долгот од 200 илјади денари

За разлика од минатата недела, денес Стефан Ивановиќ седи во светла и топла соба. Исто така може да ги гледа и омилените серии на телевизија. Тој плати рата за струја од 7 илјади денари, од донацијата која ја доби од хуманите граѓани. Ќе се потруди долгот од 200 илјади денари кој го има направено неговата мајка, а која е почината, да го исплати на рати.

„Голем поздрав до гледачите на ТВ21 и на сите хумани луѓе и фирми во Макеоднија и пошироко кои донираа за мене и кои што и понатаму донираат. Секој кој ќе се потруди да ми помогне на мене тој ќе остане со мене до крајот на животот најголем пријател“, рече Ивановиќ.

-Текстот продолжува по рекламата-

Стефан е револтиран што нема одговор од Министерството за труд и социјална политика, но ниту од владата каде барал да има средба со премиерот Зоран Заев.

„Очекувам да ми се јави министерката Мила Царовска….(ѕвони и му спушта)Како што може да видиме нема одзив. Сакам да им кажам што мислат за оваа ситуација во која што сум. ЕВН ме стега за струјата, сега ќе ме стегнат и за водата да ја платам. А јас имам 6 илјади денари примања“, вели Ивановиќ.

31 годишниот Стефан Ивановиќ од Чаир со месеци живееше во темница. Тој засега добива само 6 илјади денари помош од државата. Чека од Фондот за пензиско и инвалидско осигурување да му ја проценат инвалидноста. Поднел и барање за асистенција затоа што има физичка попреченост но од Црвениот Крст му одговориле дека сите 29 асистенти се зафатени.

Извор: ТВ21

Реклама
Македонија

Ни 30% од државата нема канализација – треба ли да се стремиме кон Eвропа без канализација?

Македонија

Внимателно со „Малиот шенген“ – СКСЗМ: Не треба да и се наштети на економијата на земјава

Македонија

Што се случи во петокот во Охис? Објаснува Макрадули во #10минути на ТВ21

4NEWS.mk

Косово: ЦИК ќе ја чека одлуката на Врховен суд за гласовите од Србија

Македонија

Зошто граѓаните се жалеа, а истражувањето покажа дека нема штетни материи во воздухот? Одговара Макрадули во „10 минути“

4NEWS.mk

МААЕ откри збогатен ураниум на непријавена локација во Иран

Македонија

Што друго опасно има освен Линдан во Охис? Одговара Макрадули во „10 минути“ на ТВ21

4NEWS.mk

Макрон го пречека Пендаровски

4NEWS.mk

Полска ја прослави годишнината од независноста палејќи знаме на ЕУ

Македонија

Макрадули: Разочаран сум бидејќи пропадна тендерот за филтри на РЕК Битола

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com