Поврзи се

Македонија

Стефан доби струја во домот, платил една рата од долгот од 200 илјади денари

Published

on

За разлика од минатата недела, денес Стефан Ивановиќ седи во светла и топла соба. Исто така може да ги гледа и омилените серии на телевизија. Тој плати рата за струја од 7 илјади денари, од донацијата која ја доби од хуманите граѓани. Ќе се потруди долгот од 200 илјади денари кој го има направено неговата мајка, а која е почината, да го исплати на рати.

„Голем поздрав до гледачите на ТВ21 и на сите хумани луѓе и фирми во Макеоднија и пошироко кои донираа за мене и кои што и понатаму донираат. Секој кој ќе се потруди да ми помогне на мене тој ќе остане со мене до крајот на животот најголем пријател“, рече Ивановиќ.

-Текстот продолжува по рекламата-

Стефан е револтиран што нема одговор од Министерството за труд и социјална политика, но ниту од владата каде барал да има средба со премиерот Зоран Заев.

„Очекувам да ми се јави министерката Мила Царовска….(ѕвони и му спушта)Како што може да видиме нема одзив. Сакам да им кажам што мислат за оваа ситуација во која што сум. ЕВН ме стега за струјата, сега ќе ме стегнат и за водата да ја платам. А јас имам 6 илјади денари примања“, вели Ивановиќ.

31 годишниот Стефан Ивановиќ од Чаир со месеци живееше во темница. Тој засега добива само 6 илјади денари помош од државата. Чека од Фондот за пензиско и инвалидско осигурување да му ја проценат инвалидноста. Поднел и барање за асистенција затоа што има физичка попреченост но од Црвениот Крст му одговориле дека сите 29 асистенти се зафатени.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

Полициски час во Тетово – во центарот на градот се почитува, во околните населби делумно

4NEWS.mk

Во Пијанечко-малешевскиот регион само еден активен случај на Ковид-19

Македонија

Со часови блокирани на граници – „Транзитот преку Унгарија важи само за државјаните на ЕУ“

4NEWS.mk

Ибрахимовиќ се повреди на тренингот на Милан и може да го пропушти остатокот од сезоната

Македонија

„Бетонските бариери како воена тампон зона“ – Исмаили: Има други начини како да се реши проблемот

4NEWS.mk

Чулев: МВР ќе ја испита автентичноста на видеото „Оро“ во Чаир

Македонија

Ќучук: Од самиот почеток ја признаваме Македонија, и сме за ЕУ и НАТО – тоа го должиме на нашите поколенија

4NEWS.mk

Авганистан ослободи 100 талибански затвореници по прекинот на огнот

Македонија

„Македонија ги има преземено вистинските чекори во справување со коронавирусот, исто како и европските држави“, вели Ќучук

Македонија

„Од техничка влада не може да се очекуваат реформи, со нефункционален парламент може да се променат важни демократски принципи“, смета Ќучук

4NEWS.mk

Семејството Стајиќ, сопственици и основачи на Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на Емилија Динева

Македонија

Американскиот бренд GUESS со моно бренд продавница во Македонија

4NEWS.mk

56-годишен скопјанец ограбен од љубовницата која ја запознал на интернет

4NEWS.mk

Сведоштво на лекарот кој ја изврши експлантацијата на срцето на Емилија

4NEWS.mk

Димитров: Зборувавме со НАТО и ја поправија грешката

4NEWS.mk

Полициски час од 19 во сабота до 05 часот во вторник – 4 починати, 19 новозаболени и 16 оздравени

4NEWS.mk

Мајската пензија ќе се исплаќа од 27 мај

Македонија

Фешн Груп донираше на Институт за јавно здравје апарат што ќе прави тестови за Ковид-19 за 30 минути

4NEWS.mk

Емилија Динева е жената хероина која спаси три животи со донирање на нејзиното срце и бубрези

4NEWS.mk

СДСМ: 100.000 граѓани добиваат платежни картички од 9.000 денари за купување на домашни производи

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама