Поврзи се

Свет

Строги забрани за носење ладно оружје во Германија

Published

on

Федералните провинции во Германија размислуваат за воведување строга забрана за носење ладно оружје на јавни места, објавија локалните медиуми.

Горниот дом на федералниот Парламент (Бундесрат) разгледува предлог закон со кој се забранува внесување ножеви во трговски центри, железнички станици и на масовни собири, пишува весникот „Саарбрукер цајтунг“.

-Текстот продолжува по рекламата-

Авторите на текстот од провинциите Бремен и Долна Саксонија се поттикнати на ваков чекор поради големиот број напади со нож во Германија.

Освен што забраната ќе важи за носење ножеви на места каде има многу луѓе, предлог законот ги предвидува како незаконски сите сечила со должина над шест сантиметри. Моментно лимитот на сечилата изнесува 12 сантиметри. Предвидена е целосна забрана и за т.н. автоматски ножеви.

Весникот тврди дека се очекува Бундесратот да го одобри овој предлог закон.

The post Строги забрани за носење ладно оружје во Германија appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Светиниколска конфекција ги затвори погоните поради зголемување на бројот на заразени од коронавирус

4NEWS.mk

На местото на изгореното кафуле кај Мавровка никнува цврста градба

Македонија

Тешка сообраќајна несреќа во прилепско, еден загинат, едно лице повредено

4NEWS.mk

Албанија ќе воведува задолжително носење заштитна маска и парични казни за неносење

Македонија

Чулев: МВР превзема мерки за расчистување на кривично дело „поткуп при избори и гласање“

4NEWS.mk

Бреша: Балотели тежи 100 килограми, затоа не игра

Македонија

Листа на најмоќните пасоши во Светот – македонскиот на 47-мо место и со пад во однос на минатата година

4NEWS.mk

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Македонија

Пандемијата не стивнува, Филипче уверува дека болничките капацитети се доволни за прием на пациенти

Македонија

Зијадин Села во „Изборни дебати“ на ТВ21 одговара дали по изборите ќе коалицира со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија