Поврзи се

Свет

Тереза Меј и официјално поднесе оставка

Британската премиерка Тереза Меј денеска официјално ја извести КОнзервативната партија дека поднела оставка на местото претседател на партијата.

Со тоа започна трката за нејзин наследник, кој ќе биде и следен британски премиер.

Меј ќе остане премиер и ќе ја врши должноста претседател на партијата додека пратениците и членовите на Конзервативната партија не изберат нов лидер, во изборниот процес кој ќе трае неколку недели.

The post Тереза Меј и официјално поднесе оставка appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com