Поврзи се

Свет

Терористички напад во Шри Ланка: Во неколку експлозии во хотели и цркви, загинаа најмалку 50 лица

Во неколку цркви и хотели во Колумбу, Шри Ланка, одекнаа експлозии на самиот ден Велигден, објавија неколку медиуми, а властите го потврдија нападот. Некои медиуми јавуваат за шест експлозии, а Си-Ен-Ен јавува дека три одекнале во католички цркви, додека две во луксузни хотели.

Експлозиите се случиле во текот на масовното одбележување на Велигден во црквата Св. Антони во Колумбу и Св. Себастијан во Негомбу, недалеку од главниот град.

Дел од медиумите јавија дека експлозиите биле координирани и се случиле во 8:45 по локално време.

Засега информациите околу жртвите не се согласуваат, односно според „Франс Прес“, имало 42, а „Ројтерст“ јавува за најмалку 20 жртви и преку 200 повредени.

За експлозиите до сега никој не превзеде одговорност.

The post Терористички напад во Шри Ланка: Во неколку експлозии во хотели и цркви, загинаа најмалку 50 лица appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com