Поврзи се

Свет

Терористички напад во Шри Ланка: Во неколку експлозии во хотели и цркви, загинаа најмалку 50 лица

Published

on

Во неколку цркви и хотели во Колумбу, Шри Ланка, одекнаа експлозии на самиот ден Велигден, објавија неколку медиуми, а властите го потврдија нападот. Некои медиуми јавуваат за шест експлозии, а Си-Ен-Ен јавува дека три одекнале во католички цркви, додека две во луксузни хотели.

Експлозиите се случиле во текот на масовното одбележување на Велигден во црквата Св. Антони во Колумбу и Св. Себастијан во Негомбу, недалеку од главниот град.

-Текстот продолжува по рекламата-

Дел од медиумите јавија дека експлозиите биле координирани и се случиле во 8:45 по локално време.

Засега информациите околу жртвите не се согласуваат, односно според „Франс Прес“, имало 42, а „Ројтерст“ јавува за најмалку 20 жртви и преку 200 повредени.

За експлозиите до сега никој не превзеде одговорност.

The post Терористички напад во Шри Ланка: Во неколку експлозии во хотели и цркви, загинаа најмалку 50 лица appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Светиниколска конфекција ги затвори погоните поради зголемување на бројот на заразени од коронавирус

4NEWS.mk

На местото на изгореното кафуле кај Мавровка никнува цврста градба

Македонија

Тешка сообраќајна несреќа во прилепско, еден загинат, едно лице повредено

4NEWS.mk

Албанија ќе воведува задолжително носење заштитна маска и парични казни за неносење

Македонија

Чулев: МВР превзема мерки за расчистување на кривично дело „поткуп при избори и гласање“

4NEWS.mk

Бреша: Балотели тежи 100 килограми, затоа не игра

Македонија

Листа на најмоќните пасоши во Светот – македонскиот на 47-мо место и со пад во однос на минатата година

4NEWS.mk

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Македонија

Пандемијата не стивнува, Филипче уверува дека болничките капацитети се доволни за прием на пациенти

Македонија

Зијадин Села во „Изборни дебати“ на ТВ21 одговара дали по изборите ќе коалицира со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија