Тик Ток најпосетуван интернет домен во светот во 2021

Во 2021 година, сервисот Тик Ток за размена на кратки видеа стана најпосетуваниот интернет домен во светот, пред минатогодишниот лидер Гугл, кој е дел од холдингот Aлфабет, според американската технолошка компанија Cloudflare.

„Тик Ток“ изби на прво место на 17 февруари, а од 10 август речиси секој ден по посети е пред Гугл.

Тик Ток, во сопственост на кинеската компанија Byte Dance, претходно пријави повеќе од милијарда активни корисници месечно. Третото место на листата на најпосетувани домени, вклучувајќи веб-страници и апликации, го зазеде социјалната мрежа Фејсбук во минатата година, четвртото – Микрософт, а петтото – Епл. Во топ 10 се и Amazon, Netflix, YouTube, Twitter и Whatsapp.

Поврзани вести

Инстаграм воведува претплата – од 0,99 до 9,99 долари

Креаторите кои сакаат да го направат тоа наскоро ќе можат да воведат претплата за пристап до одредена содржина од 0,99 до 9,99 долари. Инстаграм почнува да тестира нова опција...

Наскоро вертикален преглед на приказни на Инстаграм?

Инстаграм започна со тестирање на опцијата за вертикално гледање приказни во Турција и Бразил. Новата опција, која претставува можност за вертикален приказ на приказната, ќе ѝ овозможи да им...

Дневен хороскоп за вторник (25.01.2022)

ОВЕН Денеска не се очекуваат поголеми промени. Вашата деловна ситуација се одвива според планот. Сакате да ви се случи нова љубов и да уживате! Подготвени сте да се посветите...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на студено време со умерен до засилен северен ветер. До среда...

Најважното

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...

Ковачевски пристигна во Софија – пречекан со највисоки државни почести

Премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводи владината делегација во официјалната посета на Бугарија, попладнево со највисоки државни почести беше пречекан на плоштадот...

Генчовска и Османи разговараа за актуелната состојба на политичкиот дијалог

Министрите за надворешни работи, Теодора Генчовска и Бујар Османи, се сретнаа денес во Софија, 24 јануари, непосредно пред почетокот на Втората заедничка...

Горивата поскапуваат по два денара за литар

Цената на горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни...