Поврзи се

Балкан

Ципрас: Продолжуваме со дела, а не со зборови

Published

on

Продолжуваме не со зборови, туку со дела, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, доцна синоќа, откако неговата влада, со 153 гласа „за“, доби доверба од Парламентот, јави дописничката на МИА од Атина.

– По денешниот резултат, следната седмица, сѐ што најавивме, мерките за олеснување за многумина, мерките за поддршка на економијата, мерките за поддршка на грчкото општество, веднаш ќе станат пракса. Сè што се однесува на 2019 година ќе се гласа следната седмица и ќе почне да се спроведува по две седмици, истакна Ципрас.

-Текстот продолжува по рекламата-

Освен пратениците на СИРИЗА и оние кои ја поддржуваат Владата и се на министерски позиции позитивно за доверба на Владата гласаше и пратеникот Јанис Саридис од партијата Сојуз на централисти.

Од 300 пратеници колку што брои грчкиот Парламент, гласаа 289, од кои 136 беа „против“. Против се изјаснија пратениците од Нова демократија, Демократска алијанса, Комунистичката партија, Златна зора и Река, додека пак, лидерот на Сојуз на централисти и тројца негови пратеници отсуствуваа од гласањето.

На тридневната расправа што започна во средата попладне и траеше околу 29 часа, збор зедоа 112 говорници, меѓу кои и премиерот на Грција, лидерите на политичките партии и министри од владата.

На гласањето му претходеше обраќање на лидерите на политичките партии, а расправата со говор ја заврши грчкиот премиер.

The post Ципрас: Продолжуваме со дела, а не со зборови appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

4NEWS.mk

Италија стравува од нов бран, овој пат „српски“ коронавирус од Балканот

Македонија

Меѓународен аеродром Скопје: Почнуваат летови до Загреб, Виена и Белград, еве го распоредот за следните 7 дена

4NEWS.mk

Галетановски: Kоректен професионален разговор, не знаев дека шега би влијаела на гласачи

Македонија

ДИК: Гласачките ливчиња на заразените со Ковид-19 се затворени, и ќе се отворат по завршување на гласањето во среда по 21 часот

4NEWS.mk

ЈСП: Утре дежурни билетарниците на Транспортен центар, Зелено пазарче и во Ѓорче Петров

Македонија

Се подготвува монтажен објект на Клиниката за пулмологија и алергологија

4NEWS.mk

Автомобил удри 9-годишно дете

Македонија

Денеска гласаат болните, немоќните, затворениците

4NEWS.mk

ЈП Водовод и канализација апелира за разумно и рационално користење на водата

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри