Уште една тужба за Алек Болдвин

Против актерот Алек Болдвин, кој ненамерно уби колешка за време на снимањето на филмот кон крајот на октомври, е поднесена тужба во која е наведено дека филмското сценарио не бара од него да пука со пиштол.

Тужбата ја поднела претпоставената за сценарио Мами Мичел, која повикала полиција по пукањето за време на снимањето на филмот Rust (Rust) во Ново Мексико.

Нејзиниот адвокат го обвини Болдвин дека „играл руски рулет“ кога пукал од пиштол без претходна проверк

Мичел изјавила дека страда од емоционален шок и други проблеми.

„Настаните што доведоа до истрелот на г-н Болдвин не се резултат на едноставно невнимание, изјави адвокатката на Мичел пред новинарите во Лос Анџелес. – Напротив, мислиме дека г-н Болдвин избрал да игра руски рулет ракувајќи со оружјето, без да го провери“, рече таа.

Тужителите сметаат оти неговото однесување и она на продуцентите на „’Рѓа“ било опасно.

Болдвин и продуцентите на филмот, кои исто така беа споменати во тужбата, се уште не се изјасниле.

Холивудскиот актер претходно ги сподели коментарите на член на тимот кој ги отфрли сугестиите дека филмскиот сет е небезбеден.

Полицијата се уште го истражува пукањето на 21 октомври за време на снимањето на вестернот.

Засега не е поднесена кривична пријава.

Во тужбата на Мами Мичел се тврди дека за сценариото се потребни три големи снимки – од очите на Болдвин, крвна дамка во пределот на рамото и третата од неговото торзо „додека ја става раката на футролата и вади пиштол“.

„Немаше ништо во сценариото за Болдвин или која било друга личност да извлече пиштол“, се вели во тужбата.

Поврзани вести

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за...

13 лица ја изгубија битката со ковид-19 – најмладите 35 и 39 години

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на ковид-19. Регистрирани сe 393 оздравени пациенти, а регистрирани се...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...