Поврзи се

Балкан

Ужасни фотографии од регионот: Во БИХ наредена евакуација, водата носи мостови, жителите водат битка со водeните наноси

Published

on

Поплавите на територијата на БИХ кои се случуваа во текот на минатата ноќ, ги оставија жителите будни и на готовс да се борат со оваа стихија. Полицијата во федералната општина Добој Југ прогласи вонредна состојба и нареди евакуација поради изливањето на водата од коритото на реката Усор. Во околината на Тузла, најкритично е во Ораховица и во Бановиќ Село, додека во Челинце река однесе пешачки мост.

Во 2014 година реката Сана беше 3.85 метри и тогаш беше критично, а сега најновите мерења покажуваат дека реката го прејде и четвртиот метар. Цивилната заштита на БИХ јавува дека ситуацијата е под контрола, но истакна дека е тешка.

-Текстот продолжува по рекламата-

Исто така проблеми со водостојот на реките има и во Хрватска. Вчера во главниот град Загреб две лица беа повредени од силниот ветер и силните врнежи од дожд. Поплавени се неколку села во околината на Карловац како и во општината Плитивчки Езера.

The post Ужасни фотографии од регионот: Во БИХ наредена евакуација, водата носи мостови, жителите водат битка со водeните наноси appeared first on ТВ21.


Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Чулев: МВР превзема мерки за расчистување на кривично дело „поткуп при избори и гласање“

4NEWS.mk

Бреша: Балотели тежи 100 килограми, затоа не игра

Македонија

Листа на најмоќните пасоши во Светот – македонскиот на 47-мо место и со пад во однос на минатата година

4NEWS.mk

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Македонија

Пандемијата не стивнува, Филипче уверува дека болничките капацитети се доволни за прием на пациенти

Македонија

Зијадин Села во „Изборни дебати“ на ТВ21 одговара дали по изборите ќе коалицира со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS.mk

Ковид-пандемијата не стивнува, болничките капацитети доволни за прием на пациенти

4NEWS.mk

Македонецот Николовски ќе игра на Афробаскет 2021г

Македонија

Села: Не сум од тие политичари на кои Заев кажува дека е негов миленик

4NEWS.mk

Од денеска влез во Македонија само со ПЦР тест од Србија, Црна Гора, Босна и Косово

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија