ВАЖНО: Еве зошто очите ви солзат кога надвор е ладно

Сигурно очите ви се насолзуваат кога надвор е ладно, а тоа е, всушност, многу важно.

Сите знаеме дека очите се насолзуваат кога надвор температурите се во минус, иако навистина не знаеме зошто. Всушност, постои многу важна причина.

Имено, тоа е начин да ги задржиме очите доволно влажни за да трепкаме и да гледаме нормално. Кога надворешните температури се пониски, воздухот е посув, што ги суши нашите очи (како и кожата и усните).

Офталмологот Џејмс Оран објасни дека ветерот и помалата влажност предизвикуваат насолзени очи. Тоа е всушност реакција на нашето тело која се обидува да се погрижи да гледаме што е можно подобро и дека непријатноста од гледањето во надворешниот минус е минимална.

Покрај температурата, влажноста и светлината исто така играат улога во тоа дали нашите очи се полнат со солзи кога ќе излеземе надвор. Одразот на светлината на снегот ги прави нашите очи почувствителни.

Офталмолог вели дека не е лошо секогаш да носите очила кои ќе ги заштитат очите кога е потребно. Тој исто така предлага доколку имате чувствителни очи, пред да излезете на ладно да ставите вештачки солзи.

Поврзани вести

ПОРАДИ ОВА, ХОРОСКОПСКИТЕ ЗНАЦИ ГО ГУБАТ ТЛОТО ПОД НОЗЕТЕ: Стрелецот не поднесува осаменост, Овенот кога го игнорираат…

Животот понекогаш не доведува во тешки ситуации со кои не можеме да се справиме на вистински начин. Некои бараат помош од пријател, а некои сакаат да поминат низ бура која ја преплавила...

2022 Е ГОДИНА НА ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ: Магичната серија 2-2-2 им носи успех и луда среќа на овие знаци!

2022 година ќе биде година на големи промени. Специфичен е од повеќе причини, особено поради тоа што го красат три пара. Оваа серија има посебно значење и моќ, велат нумеролозите.

ОВА СЕ НАЈПОЗНАТИТЕ СРПСКИ ВАМПИРИ: Плашеле, заразувале и давеле луѓе, а еден од негова вдовица барал многу НЕОБИЧНА РАБОТА!

Во Србија за прв пат се документирани вампири, односно починати кои имале надуени лица и тела, изразени очи, долга коса и нокти, кои оживуваат и прогонуваат членови на нивното семејство и заедница!

Среде Пекинг се пејат песни од Тоше Проески

На социјалната мрежа се појави видео на кое се гледа како уличен музичар од Кина го пее познатиот хит на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески. „Još uvijek sanjam da...

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...