Вечерва земјотрес, 4 степени по рихтер во соседна Албанија

Земјотрес со јачина од 4 степени по рихтер доцна вечерва е регистриран во Албанија.

Според првичните информации од ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4 степени, а епицентарот во близина на Валона на длабочина од 2 километри.

Голем дел од жителите ги напуштија домовите и вечерва се надвор.