Поврзи се

Балкан

Весниците од Србија по пет месеци повторно се продаваат во Косово

Published

on

Радиото на српски јазик од северна Митровица „Контакт плус“ јави дека дистрибутерот на весниците од Србија решил да ја плаќа таксата од 100 отсто што на увозот од Србија и Босна и Херцеговина ја воведе Владата на Рамуш Харадинај, така што од вчера Србите од северно Косово можат да го купуваат дневниот печат по истата цена како и во Србија.

– Сите издавачи излегоа во пресрет, ги намалија цените за да го компензираат тој дел за плаќањето на таксата, така што печатот во сите киосци во иднина ќе се продава по иста цена како и во централна Србија, изјави Звездан Михајловиќ, претставник на фирмата „КИМ Беоколп“, која ја врши дистрибуцијата на весниците во Косово.

-Текстот продолжува по рекламата-

Тој во изјава за митровичкото радио рече дека издавачите од Србија, со оглед дека не можат да ја плаќаат таксата, ја намалиле цената на весникот и на дистрибутерот му определиле поголем рабат, така што се дошло до цена која граѓаните можат да ја платат.

Михајловиќ додаде дека од вчера српскиот печат се дистрибуира на северот од Косово, а од почетокот на наредната недела се очекува нормализација на дистрибуцијата и јужно од реката Ибар.

Дневниот печат од Белград од 22 ноември минатата година, кога Владата во Приштина ја воведе таксата на српскиот увоз, не се продаваше во Косово. Српските издавачи, според „Радио контакт“, првично се согласија да ја платат таксата, но потоа на царина е барано во декларацијата да пишува дека „стоката се увезува во Република Косово“, додека сега тоа не е случај и овој увоз, освен со дополнителната такса, влегува во земјата со истите процедури како и порано.

The post Весниците од Србија по пет месеци повторно се продаваат во Косово appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Тешка сообраќајна несреќа во прилепско, еден загинат, едно лице повредено

4NEWS.mk

Албанија ќе воведува задолжително носење заштитна маска и парични казни за неносење

Македонија

Чулев: МВР превзема мерки за расчистување на кривично дело „поткуп при избори и гласање“

4NEWS.mk

Бреша: Балотели тежи 100 килограми, затоа не игра

Македонија

Листа на најмоќните пасоши во Светот – македонскиот на 47-мо место и со пад во однос на минатата година

4NEWS.mk

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Македонија

Пандемијата не стивнува, Филипче уверува дека болничките капацитети се доволни за прием на пациенти

Македонија

Зијадин Села во „Изборни дебати“ на ТВ21 одговара дали по изборите ќе коалицира со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS.mk

Ковид-пандемијата не стивнува, болничките капацитети доволни за прием на пациенти

4NEWS.mk

Македонецот Николовски ќе игра на Афробаскет 2021г

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија