ВИДЕО: 4 најубави идеи за празнична трпеза

За време на празниците богата трпеза е незаменлив дел. Сè нека биде во духот на овој среќен празник, вклучително и храната што ќе биде на трпезата. Ви пренесуваме 4 едноставни рецепти инспирирани од празниците, со кои ќе биде комплетиран новогодишниот ручек.

Погача во облик на новогодишна елка

Оваа погача освен што изгледа интересно, има и феноменален вкус. Исечете го тестото, па на средина ставете парче моцарела и направете топка. Ќе ви требаат околу 20 вакви топчиња. Наредете ги така што да добијат изглед на елка и ставете ги во рерна да се печат. Кога е готово, премачкајте го пестото со сос и рендан пармезан. За декорација користете чери домати и сирење.

Стапчиња од аспарагус и сланина

Не постои поедноставен рецепт од овој. Ќе ви требаат аспарагус, сланина и тесто исечени на ленти. Завиткајте ја сланината околу аспарагусот, а потоа тестото, пропржете со изматена жолчка, наросете бибер и ставете ја во рерна да се пече.

Погача со кашкавал

Во средината на тавата ставете парче кашкавал, а околу него наредете ролна тесто, па зачинете со оригано. Потоа ставете да се пече.

Погачи

Расукајте го тестото, па со калапот направете кругови. Наредете ги во плех и на средина ставете парче сирење, карамелизиран кромид и парче сланина. Се пече во рерна.

Во видеото погледнете како изгледа процесот на подготовка:

Поврзани вести

Бектеши и Лорер потпишаа Меморандум за разбирање за промоција и инвестициска соработка на малите и средни претпријатија од Северна Македонија и Бугарија

Министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за иновации и раст на Република Бугарија, Даниел Лорер денеска во Софија во рамки на заедничката седница на македонската и бугарската Влада потпишаа Меморандум за...

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков истакна дека „постојат држави како што е Република Северна Македонија каде што индивидуалните права се остаруваат...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете земји, со акцент на темите кои ги опфаќаат ново-формираните работни...

Дали пуканките се едни од најздравите закуски?

Пуканките се една од најпопуларните закуски. Сепак, честа дилема е дали пуканките навистина се една од најздравите закуски? Пуканките се навистина одличен избор за грицкање доколку не сакате да...

Најважното

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...