ВИДЕО: Путин прими трета доза вакцина против Ковид-19

Путин претходно прими две дози „Спутник В“, а овојпат прими Спутник Лајт, што се дава во една доза.

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа соопшти дека примил трета доза од вакцината против ковид-19.

Го направив тоа пред два часа, рече Путин на снимките што ги емитуваше руската државна телевизија Росија 24 и додаде дека било безболно.

Путин претходно прими две дози „Спутник В“, а овојпат прими Спутник Лајт, што се дава во една доза.

Од почетокот на есента Русија постојано руши рекорди по бројот на нови инфекции и смртни случаи од ковид-19. Русија досега има пријавено 9 331 158 случаи и 264 095 смртни случаи, што е најголем број во Европа. Брзото ширење на епидемијата се должи на ниската стапка на вакцинација поради недовербата во владата.

Иако земјата има неколку вакцини од домашно производство, само 36,7 отсто од населението на Русија е целосно вакцинирано, според специјализираната веб-страница Гогов. Путин, кој се противи на задолжителната вакцинација, сепак ја поддржа таквата мерка во некои делови од земјата и за некои групи граѓани. Во јуни Москва воведе обврска за вакцинација во услужниот сектор.

Поврзани вести

Тачи: Никој не може да ме убеди дека Русија не подготвуваше црно сценарио во Македонија

Лидерот на ДПА Мендух Тачи вечерва е гостин во „Клик Плус“ на ТВ21. Дебатираме на актуелни теми за Македонија. Тачи вели дека актуелното мнозинство има 61 пратеник, но дека со толку е...

На денешен ден во далечната 1984 година за прв пат жена „ја прошетала вселената“

На денешен ден во далечната 1984 година советскиот космонаут Светлана Евгењевна Савицкаја за прв пат ја „прошетала вселената“. Се работи за позната руска астронаутка која исто така е и...

Успешно тестирана ракетата Циркон – летала со брзина седумпати поголема од звукот

Русија вчера успешно тестираше хиперсонична крстосувачка ракета со назив Циркон. Ракетата била ланисирана од фрегатата Адмирал Горшков, воен брод стациониран во Бело Море, а проектилот Циркон летал со брзина...

Излезе од затвор и веднаш ја напушти земјата – вели дека властите се обидувале да кажат нешто

Непосредно пред нејзиното излегување од затвор, членката на рускиот панк-состав „Пуси Рајот“, Вероника Никулшина ја напушти Русија. Според неа, властите се обиделе да кажат нешто. „Властите...

Најважното

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа...

Согласно истрагата секој ќе поднесе одговорност, рече Бочварски

Министерот за транспорт и врски вели дека истрагата ќе ги даде одговорите на прашањето, кој треба да сносни одговорност за трагедијата во...

Средба Османи- Ескобар

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес оствари средба со заменик помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник...

Ако има потреба ќе се прошири листата на производи со „замрзнати“ цени

Одлуката за замрзнување на цените на основните прехранбени продукти ја донесовме со цел да нема поголемо влијание во делот на трошоците што...

Кичево со најзагаден воздух во земјава! Дали загадувачот е РЕК Осломеј?

Кичево е еден од градовите кој дише најзагаден воздух во последниве недели, покажуваат статистиките од мерењата на Министерството за животна средина.