Поврзи се

Свет

ВИДЕО: Се урна врвот од главната купола – пламените јазици ја уништија француската готска архитектура

Се урна врвот од главната купола – пламените јазици ја уништија француската готска архитектура.

Богородичната црква се смета за најубавиот пример за француската готска архитектура. Во моментов пожарникарите се обидуваат да го изгаснат пожарот.

Пожарот кој попладнево избувна во грандиозната градба во центарот на Париз, ја собори главната купола на катедралата. Се уште не се познати причините како настанал пожарот во Богородичната црква.

The post ВИДЕО: Се урна врвот од главната купола – пламените јазици ја уништија француската готска архитектура appeared first on ТВ21.


Извор: ТВ21

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com