Свет
21,855,260
Вкупно активни случаи
Updated on 05/03/2021 19:43 19:43
Македонија
8,659
Вкупно активни случаи
Updated on 05/03/2021 19:43 19:43
Македонија
3,176
Вкупно починати
Updated on 05/03/2021 19:43 19:43
Македонија
94,275
Вкупно оздравени
Updated on 05/03/2021 19:43 19:43

ВИДЕО: Силен земјотрес од 6.4 степени по Рихтер ги погоди Аргентина и Чиле- неколку градови останаа без струја

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала ноќеска ја потресе северозападна Аргентина, на границата со Чиле, пренесоа светските агенции, наведувајќи дека засега нема извештаи за жртви.

Земјотресот се случил непосредно пред полноќ, наведе Американскиот геофизички институт (USGS).

Епицентарот на потресот бил во Аргентина, на 27,6 километри од градот Порсита, на длабочина од 14 километри.

Медиумите јавуваат дека некои куќи во аргентинската провинција Сан Хуан се оштетени и дека еден локален пат е блокиран.

Земјотресот се почуствувал и во главниот град на Чиле, Сантијаго, што се наоѓа на околу 300 километри од епицентарот на потресот.

Чилеанските власти соопштија дека не е пријавена штета во земјата.Од другата страна на границата, во Аргентина, медиумите објавија загуба на електрична енергија во домаќинствата околу Порсит, а земјотресот се почувствува и во супермаркетите, каде намирниците паѓаа од полиците.

НАШ ПРЕДЛОГ

Пукање во Скопје, убиени две млади момчиња

На 05.03.2021 во 02.35 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Македонско - Косовска бригада“ се слушнало пукање.

Имунизацијата на населението ќе почне месецов

До крајот на годината, производителот „Фајзер“ во земјава ќе испорача 800.280 дози вакцини против Ковид- 19. Според надлежните, првите...

ССНМ и ЗНМ со целосна поддршка на својата членка Арбнора Мемети

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) остро реагираат на начинот на кој без...
Skopje
clear sky
12 ° C
12 °
12 °
35 %
2.6kmh
0 %
Fri
12 °
Sat
9 °
Sun
10 °
Mon
13 °
Tue
8 °