ВИСТИНАТА ОТКРИЕНА ПО 55 ГОДИНИ: Дали Волт Дизни навистина е замрзнат?!

Веќе 50 години кружи приказната за тоа дека Волт Дизни е замрзнат и дека повеќе од 50 години е во некаква кома во која чека да се пронајде лек за неговата болест со цел да го „разбудат“

Меѓутоа, што е навистина точно?

Кога ќе го слушнете терминот „Дизни на мраз“, можеби ќе помислите на многу популарна група скејтери кои ја изведуваат својата точка каде што Мики и Мини се појавуваат низ светот. Но, можеби сте еден од оние на кои првата асоцијација ќе им биде малку вознемирувачка урбана легенда која вели дека телото на Волт Дизни е замрзнато во криогена комора која содржи течен азот за подоцна да се оживее.

Милиони деца ширум светот и генерации луѓе кои пораснале на цртаните филмови на Дизни можеби ќе бидат среќни кога ќе го видат креаторот на Мики Маус и патката Пајо како „магично“ оживува и повторно ќе биде со нас, но вистината е дека тоа нема да се случи и тоа е само – урбана легенда.

Хроничен пушач

Волт Дизни бил страстен пушач уште од Првата светска војна. Во годините што следеле, вработените во компанијата секогаш знаеле кога доаѓа бидејќи ќе се слушне карактеристичната сува кашлица, а во последните години од животот бил видно исцрпен и изморен.

Долго време страдал од хронична опструктивна белодробна болест, како и од тешки повреди на ‘рбетот поради пад од коњ додека играл на турнирот во поло Холивуд во 1930-тите.

Во почетокот на ноември 1966 година, Дизни почнал да се жали на силни болки во вратот и нозете, што му ја отежнало работата. Рентгенот на градниот кош открил тумор со големина на орев на левото белодробно крило, а онколошките хирурзи препорачале итно отстранување на поголемиот дел од левото белодробно крило.

Денот кога Волт Дизни замина

Операцијата била извршена на 6 ноември истата година. Дизни се пожалил на отежнато дишење, но откако хирурзите пристапиле до операцијата, откриле дека вистинскиот проблем е што ракот на белите дробови веќе се проширил на лимфните јазли и на другите делови од телото.

Секогаш енергичен

Дизни по операцијата стана сенка на човекот што беше, а хемотерапијата направи да се чувствува уште побеспомошно. Иако очајно сакаше да се врати на работа, никогаш повеќе не стапна во саканото студио. Две недели по операцијата, Волт Дизни итно бил префрлен во болница. Починал на 15 декември 1966 година, на 65-годишна возраст.

Волт Дизни беше кремиран два дена по неговата смрт, а урната со неговата пепел беше погребана во семејниот мавзолеј на гробиштата Форест Лаун во Глендејл, Калифорнија.

Тоа беше мала приватна служба на која присуствуваа само неговата сопруга Лилијан, неговите ќерки и нивните сопрузи и деца. Според експресниот тестамент на Дизни, не бил организиран јавен погреб.

Потеклото на урбаната легенда

Тешко е да се одреди точно кога и како точно започнале гласините дека Дизни е замрзнат. На почетокот на 1967 година, само неколку недели по неговата смрт, репортер на The National Spotlite тврдеше дека кришно влегол во болницата каде Дизни ги поминал неговите последни денови и го видел славниот уметник во криоген метален цилиндар!

Таблоидот подоцна призна дека тој ја измислил веста, поттикнат од приказните за „замрзнување луѓе“ кои беа релевантни во тие денови (две недели по смртта на Волт Дизни, првиот човек што некогаш се замрзна), но приказната продолжи да живее.

Во 1969 година, француското списание „Ici Paris“ и американското списание „The National Tattler“ ширеле гласини кои предвидувале дека Дизни ќе биде „одмрзнат“ во 1975 година. Некои отидоа дотаму што тврдеа дека комората во која „спиел“ била складирана во Дизниленд, Калифорнија.

Некои шпекулираа дека Дизни ја прочитал книгата на Роберт Етингер од 1964 година „Перспективата на бесмртноста“, која на едно место зборуваше за веродостојните и помалку веројатните аспекти на науката за крионика.

Таа книга, и многу други слични на неа, кои се појавија долго по смртта на Дизни, предвидуваа ден кога медицината ќе биде доволно напредна за да ги лекува болестите на смрзнатите и поспани луѓе, дозволувајќи им на експертите за крионика да ги одмрзнат и на тој начин „да ги вратат во живот”.

Сепак, нема докази што Дизни некогаш ги слушнал, а камоли да ја прочитал оваа книга. Една од неговите ќерки, Дајан, јавно ги демантираше гласините во 1972 година.

  • „Апсолутно нема вистина во тоа дека мојот татко Волт Дизни сакаше да биде замрзнат. Се сомневам дека татко ми некогаш слушнал за крионика“ – истакна таа.

Сепак, приказните за Дизни како „спие“ и чека да се разбуди продолжија да живеат. Во текот на 90-тите, овие урбани легенди беа цитирани како „експертски цитати“ во неколку помалку веродостојни биографии на Дизни, а по појавата на Интернетот, тие се раширија низ светот со невидена брзина.

И – митот се роди!

Поврзани вести

27 јануари – Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2022 година (четврток), Свети Сава е неработен ден за...

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска на првиот ден од зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа, која се одржува во хибриден формат, поради пандемијата, е избран за потпретседател на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија. Во Бугарија ќе биде одржана заедничка меѓувладина...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.