Поврзи се

Македонија

Владата ќе купува 800.000 вакцини за Ковид-19, во Македонија ќе стигне на почетокот на идната година?

Published

on

Вакцината за Ковид-19 во земјава се очекува да пристигне кон крајот на оваа или почеток на следната година, изјави министерот за здравство, Венко Филипче. Како што вели, ќе се вакцинира 20% од населението со по две дози, што значи дека Владата ќе треба да обезбеди околу 800 илјади вакцини.

-Текстот продолжува по рекламата-

Разни компании кои работат на вакцината имаат различни цени за една доза. На пример, цената на „Модерна“ за една вакцина се движи од 32 до 37 американски долари, а се продава во мали количини. Ова значи дека за 800 илјади дози земјава ќе треба да потроши 28 милиони долари. Но, има фармацевтски компании кои понудија цена од 4 до 20 долари. Доколку сметаме со просечна цена од 10 долари за една вакцина, тогаш земјата за потребната количина ќе треба да потроши 8 милиони долари. Министерот Филипче вели дека првата вакцина која ќе стигне на пазарот, ќе ја добиеме и ние.

Првин ќе се вакцинираат здравствените работници, потоа луѓето над 65-годишна возраст, а потоа младите со хронични болести. Инаку, Владата преку ЕУ обезбеди и дополнителни количини на лекот „Ремдесивир “, кој се користи за третирање на пациенти со коронавирус. Како што велат од МЗ, Европската Комисија потпишала договор со фармацевтската компанија „Gilead“ за набавка на 500.000 дози од овој лек.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

„Ако сега Бугарија ја спречи РСМ кон ЕУ – нема да може да се користат европските фондови“

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com