Поврзи се

Балкан

Владата на Ципрас го „преживеа“ денешното гласање за недоверба

Владата на Грција го преживеа денешното гласање за доверба во парламентот кое беше порачано од премиерот Алексис Ципрас и тоа на само 14 дена пред изборите во Европскиот парламент.

За Владата на премиерот Ципрас гласаа 153 пратеници, од вкупно 300. Сириза на премиерот има 145 места во парламентот. Ципрас доби и поддршка од осум независни пратеници.

Ципрас бараше поддршка на парламентот за да го засили своето место пред европските избори, но и локалните избори кои на 26 мај ќе се одржат во Грција. Парламентарните ќе бидат во вториот дел од годината.

Согласно најновите анкети, Ципас заостанува 5% од својот противник Киријакос Мицотакис пред парламентарните избори во октомври.

The post Владата на Ципрас го „преживеа“ денешното гласање за недоверба appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com