Поврзи се

Свет

Во голем број држави од ЕУ се одржуваат избори за ЕП, резултатите околу полноќ

Published

on

Во поголемиот дел од Европската унија, денеска се одржуваат избори за Европскиот парламент.

За пратеници во Европскиот парламент денеска гласаат во Хрватска, Германија, Франција, Австрија, Полска, Шведска, Финска, Данска, Бугарија, Романија, Италија, Словенија, Грција, Малта, Белгија, Луксембург, Шпанија, Португалија, Естонија, Литванија во Унгарија.

-Текстот продолжува по рекламата-

Европските избори веќе се одржаа во четвртокот во Холандија и Велика Британија, во петокот, Ирците и Чесите гласаа, а вчера  Чесите (втор ден), Летонците, на Малта и во Словачка.

Резултатите од секоја земја-членка ќе бидат објавени вечерва по затворањето на последното гласачко место во Европа, со затворање на изборите во Италија во 23 часот.

Европските избори се исто така почеток на изборниот процес за нови водечки позиции во ЕУ и се одржуваат на секои пет години паралелно во сите земји-членки на Унијата.

Изборите се одржуваат врз основа на националните изборни закони, што резултира со разлика во денот на гласањето, најниската возраст на гласачите и кандидатите, како и нивото на цензус.

Изборите се задолжителни во Белгија, Бугарија, Грција, Луксембург и Кипар, каде што се евидентирани највисоките стапки на излезност во Европа.

Европскиот парламент, барем на почетокот, ќе има 751 пратеник.

Пратениците се избираат пропорционално – Малта или Луксембург имаат по 6 пратеници, додека најголемиот дел пратеници се од Германија (96) и Франција (74).

Велика Британија повторно ќе има 73 места во парламентот во Брисел до крајот на процесот на ратификација на повлекување од ЕУ. По брегзит, бројот на пратеници во Европскиот парламент се планира да се намали на 705, со 27 места кои ќе се распределуваат во други земји-членки.

Последните проценки се дека моментално најголемата Европска народна партија (ЕПП), и покрај падот од сегашните 217 места, ќе остане најбројна со очекувани 180 пратеници. Социјалдемократите (СД) доаѓаат од 149 пратеници (во споредба со 188 од сегашните), Сојузот на либерали и демократи (АЛДЕ) со 76 и Зелените со очекувани 57 места во новиот Европски парламент.

Еден ден по европските избори, почнуваат преговорите за формирање парламентарни групи.
Парламентарната група може да има најмалку 25 пратеници од најмалку една четвртина од земјите-членки.

Според непишаното правило прифатено минатата година, групата што добива најмногу места во Европскиот парламент треба да го предложи првиот од својата листа за иден претседател на Европската комисија. Одлуката за назначување треба да биде донесена на крајот од јуни на состанокот на Европскиот совет, а потоа да биде ратификувана во Европскиот парламент.
Новата Европска комисија треба да ја преземе функцијата на почетокот на ноември 2019 година.

The post Во голем број држави од ЕУ се одржуваат избори за ЕП, резултатите околу полноќ appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Реклама
Македонија

Ќе влијае ли „Рекет“ на изборите? Тортевски: Државниот врв му се поклонуваше како на крал

Македонија

Уште еден екс-премиер се спаси од судење: На Бучковски му застаре делото за „Тенковски делови“

Македонија

Медицинските сестри незадоволни од покачувањето: „Историскиот договор ќе не однесе во историја“

4NEWS.mk

Сандра (13) боледува од тумор, 12.000 евра се надеж за спас

Македонија

Антикорупциска утврди судир на интереси кај вицепремиерот – Заев да го повика Анѓушев на одговорност

4NEWS.mk

Бизнисмените сметаат дека дигитализацијата е дел од решението за загадувањето

Македонија

Продолжуваат рокадите, на местото на ДУИ се поставуваат од СДСМ, заменик министерот Нухиу не одговара

4NEWS.mk

Ријвас: Ако Македонија ги исполни условите не треба да има никакви субејктивни пречки за влез во ЕУ

4NEWS.mk

Алушовски: Време е за победа

4NEWS.mk

Застарува делото на Бучковски за „Тенковските делови“

4NEWS.mk

Иновативен филтер максимално ги апсорбира ПМ честичките од печките на дрва и чини минимално

4NEWS.mk

Замина тивко во ноќта без глас- јавноста вечно ќе го памети омилениот актер од македонските народни приказни и филмови

Македонија

Почина Љубе Рајевски, ја загуби битката со ракот!

Македонија

Училишта во Kуманово добиле известување – наместо покачување, 1000 денари „скратени“ плати на класните раководители

4NEWS.mk

Лесковац завиен во црно: Марко заминал во Германија да заработи за живот и настрада во сообраќајка

4NEWS.mk

Почина српскиот актер Бранислав Петрушевиќ- сопругата скршена „За десет секунди го загубив сопругот“

Македонија

ВИДЕО: Чомовски во „Click Plus“ прв пат зборува за „Рекет“

Македонија

Таткото на 19-годишниот Незир бара помош за синот – бара болница за лекување надвор од државата

Македонија

Му откажа левиот бубрег на Боки 13

4NEWS.mk

Ќе организирал семинари во Маврово и Берово – еве како скопјанец измами неколку лица

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com