Во нашата галаксија пронајдена голема група планети, кои бесцелно „шетаат“ низ вселената

Меѓуѕвездениот простор е гробница на планетите „скитници“, односно планети кои ја изгубиле својата матична ѕвезда и бесцелно се движат низ вселената.

Иако не е толку лесно да се забележат, по анализата на десетици илјади слики од Европската јужна опсерваторија (ESO), научниците успеаа да пронајдат дури 170 потенцијално изгубени светови во нашата галаксија.

Ако се потврди дека повеќето од нив се планети скитници, тоа би значело дека нашиот Млечен Пат е полн со такви изгубени егзопланети.

Некои се исфрлени од нивниот ѕвезден систем

„Исто така, може да има неколку милијарди такви џиновски планети кои бесцелно се движат по Млечниот Пат“, рече астрономот Ерве Буј од Лабораторијата за астрофизика на Бордо во Франција.

Планетите скитници се раѓаат во вртлози од гас и прашина кои се типични за Сончевиот систем, но некои од овие облаци на крајот стануваат премногу мали за да произведат нешто слично на нашиот Сончев систем.

Засега не е познато колку од овие планети настанале без ѕвезда, а колку се исфрлени од гнездата, односно од нивниот Сончев систем, пишува Science Alert.

Тешко се забележуваат

Тешко е да се забележат бидејќи не светат со жестокоста на ѕвездата, а бидејќи само бесцелно се движат низ вселената, немаат ни пресметливи орбити. Повеќето од нив ги забележуваме индиректно, како дупки во време-просторот бидејќи нивните масивни тела накратко ја искривуваат светлината на позадината на ѕвездата.

Астрономите успеале да пронајдат толку голем број на скитнички планети, наведувајќи го фактот дека новоформираните тела продолжуваат да зрачат топлина многу милиони години. Откако ги анализираа знаците на слаба радијација од сликите од моќните телескопи на ESO, тие успеаја да соберат огромен број кандидати за изгубени светови.

Прашањето е дали сите овие кандидати ќе се покажат како навистина скитници планети. Од 170, можно е само 70 да спаѓаат во таа категорија.

Студијата наречена Богата популација на слободно лебдечки планети во младата ѕвездена асоцијација Горен Скорпиус беше објавена во списанието Nature Astronomy.

Поврзани вести

Премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација во официјална посета на Бугарија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска заминува за Софија каде ќе ја предводи владината делегација во дводневна официјална посета на Република Бугарија во чии рамки е предвидено и...

Има 51 година и тело како девојка: Ова е вежба за совршена форма во која се колне Меланија Трамп!

Меланија Трамп, за време на поголемиот дел од претседателствувањето на нејзиниот сопруг, остана една од најприватните први дами на САД. Секогаш беше таква, речиси не пушташе некој во многу зафатениот живот на...

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“.

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

Најважното

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија.

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...