Поврзи се

Свет

Во светот расте консумирањето алкохол

Published

on

Светот потрошил 10 отсто повеќе алкохол во 2017 година отколку во 1990 година, пред сè поради ширењето на таа лоша навика во Кина и Индија, велат научниците.

Според актуелните трендови, глобалната потрошувачка на алкохол ќе се зголеми за уште 17 отсто во следната деценија, објавено е во списанието Лансет.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Светот не е на патот кон исполнување на глобалната цел и намалување на штетната употреба на алкохол”, нагласуваат авторите на студијата, повикувајќи на поагресивни контрамерки како што се повисоки даноци и забрана на рекламирање.

Целта на Светската здравствена организација е да се намали штетната употреба на алкохолот за 10 проценти до 2025 година.

Алкохолот е поврзан со двесте заболувања и е одговорен за три милиони смртни случаи годишно, од кои 75 проценти се мажи.

На глобално ниво, околу 237 милиони мажи и 46 милиони жени страдаат од нарушувања поврзани со алкохол. Највисоката стапка е во Европа и Северна Америка за двата пола.

Алкохолот сè уште најмногу се пие во Европа и Северна Америка. Во Франција, на пример, мажите пијат 19 литри алкохол годишно, а жените само шест.

Во САД, бројките се малку пониски, 15 литри за мажи и 4,5 за жени. Во Кина, мажите пијат 11 литри алкохол годишно, а жените три. Ова е помалку отколку во САД, но проблемот е што за Кинезите тоа е зголемување од 70 проценти во споредба со 1990 година.

Индијците сè уште не пијат премногу, во просек шест литри алкохол по човек, но ова е двојно повисоко отколку во 1990 година, при што експертите предвидуваат зголемување од 50 проценти во текот на следната деценија.

По региони, најмалата е потрошувачката во Северна Африка и Блискиот Исток, обично помалку од еден литар по возрасно лице годишно.

Таа е најголема во Централна и Источна Европа, каде што во просек има неколку земји со повеќе од 12 литри.

Првото место е за Молдавија со 15 литри алкохол, по што следуваат Русите, Французите и Португалците.

Најмногу се пие жесток алкохол – 45 проценти, пиво 15 проценти и 12 проценти вино.

МИА

The post Во светот расте консумирањето алкохол appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

4NEWS.mk

Италија стравува од нов бран, овој пат „српски“ коронавирус од Балканот

Македонија

Меѓународен аеродром Скопје: Почнуваат летови до Загреб, Виена и Белград, еве го распоредот за следните 7 дена

4NEWS.mk

Галетановски: Kоректен професионален разговор, не знаев дека шега би влијаела на гласачи

Македонија

ДИК: Гласачките ливчиња на заразените со Ковид-19 се затворени, и ќе се отворат по завршување на гласањето во среда по 21 часот

4NEWS.mk

ЈСП: Утре дежурни билетарниците на Транспортен центар, Зелено пазарче и во Ѓорче Петров

Македонија

Се подготвува монтажен објект на Клиниката за пулмологија и алергологија

4NEWS.mk

Автомобил удри 9-годишно дете

Македонија

Денеска гласаат болните, немоќните, затворениците

4NEWS.mk

ЈП Водовод и канализација апелира за разумно и рационално користење на водата

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри