Володимир Зеленски: Знам каде ќе ја пробиеме руската одбрана – и тоа тешко

Некои луѓе не разбираат што значи да се напредува таму каде што има околу 200 илјади руски војници

Претседателот Володимир Зеленски увери дека веќе знае каде одбранбените сили на Украина ќе можат да ја пробијат руската одбрана.

„Некои луѓе не разбираат што значи да се напредува таму каде што има околу 200 илјади руски војници . Ова е во источниот дел на земјата. Ова се случува денес. Да, сите сакаат да ги пробиеме одбранбените линии, ние навистина Го посакувам тоа. Пробивањето на одбранбените линии не е лесно. Ќе се случи. Сигурен сум во тоа. Не можам да кажам каде ќе се случи побрзо. Не можам да зборувам за тоа… Жал ми е, затоа што знам каде ќе се пробиеме – и тоа тешко“, рече Зеленски во интервју за CBS, цитирано од „Украинскаја правда“.

Претседателот додаде дека верува во украинските војници и дека овој пробив ќе се случи.

Володимир Зеленски , коментирајќи го бавниот напредок на контраофанзивата, рече дека сега е важно бранителите да се движат напред дури и на кратко растојание и да не му даваат воздух на претседателот на земјата агресор.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното