Замислете желба токму во ова време и Светиот Архангел Михаил ќе ви ја исполни!

Во недела не очекува голем празник – Собор на св. архангел Михаил. Ова е денот кога мора да му се обратите на нашиот ангел чувар – најстрогиот, но и најправеден архангел Михаил, водачот на небесните трупи.

Тоа е тој ангел кој го собори Луцифер во борбата меѓу доброто и злото, светлината и темнината.

Еве најдобро време да побарате од Светиот Архангел Михаил среќа, здравје и исполнување на желбите:

20 ноември – обидете се да избегнете непријатни средби и места кои не ви се допаѓаат. Од 14:12 до 14:45 барате да ве заштити од зли луѓе, негативна енергија и да ни даде мир и сила.

21 ноември – Задолжително одете во црква и запалете свеќа. Моли се на твојот ангел. На овој ден замолете го ангелот да ви ја исполни најдлабоката и најважна желба. Отворете ја душата и срцето, споделете радости и таги и конечно заблагодарете се. Небото прима молитва цел ден.

22 ноември – Овој ден замолете го Архангел Михаил да ви помогне со тешкотиите на работа. Без разлика дали се работи за желба за поголема плата, подобра позиција или друга работа, замислете ја оваа желба во периодот од 8:48 до 9:32 часот.

Постои предание според кое Архангел Михаил, како награда од Бога, добивал можност двапати годишно да слезе во пеколот и да ги ослободи душите на грешниците давајќи им одмор во небесното царство.

Ова е ден кога треба да ја посетите црквата, да побарате среќа и бериќет, но и ден кога е пожелно да направите што повеќе добри дела. Избегнувајте кавги, лутина, негативност.

Пожелно е од овој ден, па се до 28 ноември, кога започнува Божиќниот пост, да им простите на непријателите и да си ја очистите душата, подготвувајќи се за овој голем подвиг.

Поврзани вести

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни почивалишта. Поворката тргна од Скопскиот аеродром каде...

Зошто облеката не треба да се суши на радијатор?

Секој од разни причини понекогаш се наоѓал во ситуација да има потреба да има повеќе алишта отколку што собира машината за сушење, па се користеле радијатори во зимските месеци.

ФОТО: Вјоса Османи и Линдита Никола меѓу присутните на скопскиот аеродром

На церемонијата за преземање на останките на жртвите од несреќата во Бугарија, на Меѓународниот аеродром во Скопје присуствуваат и високи функционери од Косово и Албанија. Се работи за претседателката...

ВИДЕО: Граѓаните им оддаваат почит на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

На плоштадот „Скендербег“ во Скопје се собраа голем број граѓани. Тие им оддаваат почит на 45-те жртви во трагичната несреќа во Бугарија.

Најважното

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...

ВИДЕО: „Изгубив 5 членови од семејството – ќе ја бараме правдата“

Дамир Османов од Сингелиќ , кој во страшната несреќа на автопатот „Струма“ изгуби 5 лица од семејството, денеска на аеродромот во Скопје...