Започна скијачката сезона во Пампорово и Банско

Се отвора скијачката сезона во Пампорово и Банско. Вистинска зимска бајка е во Пампорово. Условите се добри за спуштање по падините – ноќе се акумулира уште 20 см, температурата е -8 степени, ветерот слаб ветре

Во одморалиштето се преземени сите антиепидемиски мерки. Совршено се исчистени патиштата кон Пампорово, има паркинзи. Оваа сабота целодневниот билет за лифтовите во одморалиштето е по цена од 62 лева за возрасен, 49 лева за млади и 37 лева за деца до 12 години.

Следната недела ќе го отвори Мечи Чал во Чепеларе. Бугарските туристи за божиќните и новогодишните празници веќе го освојуваат ски-центарот Пампорово.

Марија Камберева од септември го резервира одморот за семејството и трите деца.

„Овде доаѓаме многу години и ова е нашето место, условите се прекрасни, мерки се преземаат“, коментира Марија.

„На територијата на комплексот се преземени апсолутно сите мерки, имаме уреди кои го чистат воздухот, клиентите носат маски при пријавување, бараме зелени сертификати при пријавување и при посета на бањи и ресторани“, рече Дијана Георгиева. од маркетинг секторот на Пампорово „А.Д.

Речиси 7.000 луѓе се очекува да ги прослават Божиќ и Нова Година во хотелите во одморалиштето. Странците се враќаат за празниците поради воведување на строги антиепидемиски мерки, велат од одморалиштето.

„Хотелите за божиќните и новогодишните празници се 100 отсто полни, гости ни се претежно Бугари, но очекуваме гости од Велика Британија, од балканските земји. Цените на празничните пакети зависат од категоријата на хотелот. Пакетите се купени на рана резервација, тридневниот пакет е од 500 до 1.400 лева, а за новогодишното мени избравме мени од пет јадења“, вели менаџерот на ресторанот Христо Маџиров.

Сите скијачки патеки во одморалиштето се отворени, на врвот има над еден метар снег. Билетите за лифт за четиричлено семејство со две деца до 10 години чинат 198 лева.

Првите нетрпеливи скијачи и сноубордери се веќе во Банско. Сите топови за вештачки снег работат на падините.

Цените на картичките ќе бидат цените од претходната сезона до 26 декември, а потоа ќе има пораст од 12%, најави Иван Обрејков, маркетинг директор на Јулен АД.

Во одморалиштето се почитуваат сите антиепидемиски мерки. Во гондола-лифтот се носат маски и се дезинфицираат кабините три пати на ден. Во рестораните и кафулињата се влегува само со зелен сертификат.

Поврзани вести

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“.

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

27 јануари – Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2022 година (четврток), Свети Сава е неработен ден за...

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Најважното

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија.

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...