ЗАРАЗНАТА БОЛЕСТ СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗГОЛЕМУВА КАЈ ДЕЦАТА: Педијатрите апелираат – вака се појавуваат симптомите

Неодамна во Белград, Обреновац и на југот на Србија се појавија сè поголем број деца заразени со сипаници.

Станува збор за вирусна инфекција која многу брзо се шири, а педијатрите предупредуваат дека вакцинацијата е исклучително важна, за да се спречи епидемија. Децата во овој период претежно остануваат во затворени простории и имаат најмногу контакт, па оваа вирусна инфекција лесно се шири. Доволно е едно дете од градинка да добие сипаници, потоа може целата група. Станува збор за вирусна инфекција која има висок степен на инфекција. Се пренесува кога зборуваме, киваме или кашламе“, изјави педијатарот д-р Саша Миличевиќ.

Тој објасни и како децата ја развиваат болеста.

„Варичелата во повеќето случаи не предизвикува компликации, но може да доведе до пневмонија или уште поретко воспаление на мозокот кај деца кои имаат многу слаб имунитет или некоја друга поврзана болест. Вариола, покрај осип на кожата, е придружена и со треска“, рекол докторот, додавајќи дека осипот најпрвин почнува од половината и дека на почетокот изгледа како да излегле мозолчиња. Во втората фаза на секој врв од овие „мозолчиња“ се појавува гној, а потоа се појавува како корупка која подоцна паѓа. Важно е децата да не ги допираат бидејќи може да се случи да остане лузна“, објасни тој, додавајќи дека доколку забележите дека детето има висока температура додека му паѓаат корупки, треба да го однесете на лекар.

За вакцинацијата против големи сипаници зборуваше и педијатарот д-р Дејан Јонев, кој објасни:

„Постои правило дека ако три години по ред имаме намален одговор на вакцинацијата, тогаш болеста ќе стане епидемија во четврта година. Препорачливо е родителот да го донесе детето на лекар по десеттиот ден од инкубацијата за да утврди дали има друга бактериска инфекција бидејќи тогаш тоа е подложно на други инфекции“.

Како и секоја епидемија, така и оваа бара детето да биде изолирано.

„Детето мора да биде изолирано 21 ден и да нема контакт. Процесот на појава на осип трае десет дена и обично трае три или четири напади“, вели тој.

Поврзани вести

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време...

Еве што се собира прашина во вашиот дом

Време е за општа заштеда, и без разлика од кој извор на нередот, оваа листа ќе ви помогне да го елиминирате она што не ви треба, за да можете да направите простор...

Најважното

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...