Свет
18,410,195
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 15:21 15:21
Македонија
21,519
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 15:21 15:21
Македонија
1,699
Вкупно починати
Updated on 29/11/2020 15:21 15:21
Македонија
37,505
Вкупно оздравени
Updated on 29/11/2020 15:21 15:21

„Затнат нос и главоболка се најчести први симптоми на коронавирус“, објаснува Софијанова во ClickPlus

На прашање како може да се разликува коронавирус од грипот, Софијанова објасни дека првите симтпоми најчесто се затнат нос и главоболка.

„Некако најчесто првите симптоми на коронавирусот се горнореспираторните делови. Затнат нос, синозид и главоболка. Тоа е еден мал клинички симптом за разлика од другите“, рече Софијанова која во продолжение објасни дека не мора да значи дека кај секого е така, и дека секој што има затнат нос и главоболка, не значи дека има и Ковид-19.

loading...

.

Извор: ТВ21

НАШ ПРЕДЛОГ

Чекална во шатор пред инфективното одделение во Штип

Поставен е шатор пред инфективното одделение во Клиничка болница- Штип, барем малку да им се олесни на граѓаните кои чекаат тестирање за...

Рикер му пиша на Заев: Решение за билатералните прашања да се бара надвор од интеграцијата на РСМ во ЕУ

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува дека Соединетите...

Европа се затвора, а БиХ отвора скијачки центри и се надеваа на Хрвати

Властите во БиХ одлучија да не воведат дополнителни ограничувачки мерки за контрола на ширењето на пандемијата, па сметаат на популарните ски дестинации...
Skopje
few clouds
8 ° C
8 °
8 °
52 %
0.5kmh
20 %
Sun
8 °
Mon
6 °
Tue
4 °
Wed
7 °
Thu
9 °