Поврзи се

Македонија

Жестока дебата со европратеник во Клик Плус – Ковачев нема одговор зошто го спори славењето на 11 октомври

Published

on

Жестока дебата на бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во магазинот на ТВ21 Клик плус. По одбележувањето на 11 Октомври како ден за борба против фашизмот тој, со обид да го оспори чествувањето на овој датум од македонската страна го нарече како наша провокација, што предизвика реакции во македонската јавност. Но запрашан што има спорно во одбележување на датум со кој се застанува на страната на антифашизмот, не даде конкретен одговор.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Доаѓањето на власт на комунистичката диктатура не е никаков повод за чествување. Тоа во Бугарија е објавено како злосторнички режим. Од 44-та до 89-та година вие сакате да ја направите вашиот идентитет базиран на комунистичка диктатура“, посочи Андреј Ковачев.

Модератор: Пак не ми одговоривте …

„Тоа е ваше право што ќе правите тоа е ваш проблем. Ние сакаме да идеме напред во Европската унија заедно да си помагаме и сакаме да најдеме решенија за сегашните прашања кои се пред нас“, вели Ковачев.

Се движат ли преговорите во некаков ќор-сокак, министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека простор да се најде решение постои и кај Бугарија и кај Македонија а ваквите изјави ги смета како – дефинирање на просторот од страна на Бугарија во врска со прашањето за антифашистичката борба. Договорот за пријатество останува единствена рамка, а дополнителни иницијативи и меморандуми се излегување од рамката.

„Ова ја отвора темата која што Бугарија ја иницира темата за рехабилитација на жртвите од комунизмот и ние прашањето – да Бугарија била во коалиција со Хитлер во тој период. Ако се отворат отворено овие прашања доколку имало жртви на комунизмот ајде да видиме дали е тоа така и да ги рехабилитираме“, истакна Бујар Османи.

Во Клик плус учествуваше и Николај Краснев новинар во Бугарија вели дека за да се надминат овие прашања општествата треба да пораснат уште малку а дополнително состојбата се подгрева и со актуелно-политичката состојба во Бугарија која се соочува со масовни протести и овие теми вели тој се отвораат од ВМРО-БНД која се спрема за избори, вклучително и прашањето за Кирил и Методиј.   

„Таа иницијатива не се гледа исто од јавноста во Бугарија, научната јавност во Бугарија не ја прифаќа таа иницијатива. Смета дека тоа е нешто погрешно, затоа што се затвора само во бугарскиот реал Кирил и Методиј, а не во славјанскиот каде што е создавач на европските вредности“, додаде Николај Краснев.

Во четвртокот и петокот Мешовитата македонско-бугарска комисија имаше средба во Скопје, но нема значителнен напредок во преговорите. Ликот на Гоце Делчев и натаму останува да биде спорен, а единствени чекори се направени во забелешките во македонските и бугарските учебници. . Во вторник во магазинот на ТВ21 Клик Плус во 21:30 ќе можете да ја проследите дебатата околу отворените прашања со Бугарија.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Караџовски: Сите сме во опасност од Ковид-19, повозрасните се поризични, но може да почине и човек без хронично заболување

4NEWS.mk

934 нови случаи на Ковид-19, 420 од нив во Скопје

Македонија

Караташ од Измир за ТВ21: 15 секунди се тресеше сѐ, кај народот има паника и страв

4NEWS.mk

Поранешниот министер за внатрешни работи Наќе Чулев позитивен на Ковид-19

Македонија

„Црн“ рекорд и во Грција – 1.690 новозаразени

4NEWS.mk

Во велешките јавни установи расте бројот на вработени позитивни на ковид вирусот и во изолација

Македонија

Во земјотресот на грчкиот остров Самос загинаа двајца средношколци

4NEWS.mk

Филипче: Надополнувањето на медицинскиот кадар веднаш ќе се почувствува

Македонија

Во земјотресот во Измир загинаа четири, повредени се 120 лица, истата област продолжува да се тресе

4NEWS.mk

Лани стапката на сиромаштија 21,9 отсто, нееднаквоста во распределбата на приходите 30,8 отсто

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

Македонија

„Затнат нос и главоболка се најчести први симптоми на коронавирус“, објаснува Софијанова во ClickPlus

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Филипче за хаос – Филипче: Со кој образ обвинувате, оставивте огромни долгови

4NEWS.mk

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски го враќа орденот на Каракачанов

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

Македонија

Јани Макрадули ќе биде нов директор на Македонска пошта?!

Македонија

Мицкоски: Нема изговори, ниту трпение, ако не знаат како, нека си ги спакуваат куферите, доста Македонија ги губи своите чеда

Македонија

Брзите тестови за коронавирус стигнаа во Македонија

Македонија

Снаа нападнала свекрва во Ресен

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com