Поврзи се

Свет

Жолтите елеци разочарани од предлозите на Макрон

Published

on

Лидерите на протестите на Жолтите елеци изразија разочарување од одговорот на францускиот претседател Емануел Макрон на нивните барања за воведување на економски олеснувања за работниците.

Тијери Пол Валет на Твитер објави дека Макрон кога ги изнесе предлозите за решавање на барањата на Жолтите елеци „зборуваше како врховен водач“ и изгледаше дека „не разбира дека треба да покаже скромност“.

-Текстот продолжува по рекламата-

Движењето на Жолтите елеци најави нови протести за време на викендот.

И Ингрид Левавасер предлозите на Макрон ги оцени како „целосно незадоволувачки“. Но, таа го поздрави предлог мерките за децентрализација, додавајќи дека предлогот не предвидува решавање на финансиските потешкотии на пензионерите.

Макрон синоќа на прес-конференција изјави дека Франција не се наоѓа на погрешен пат и најави нови реформи како одговор на протестите на Жолтите елеци.

– Се запрашав дали треба да прекинеме се што е направено во изминатите две години, дали сме на погрешен пат, но јас верувам во спротивното, истакна Маркон синоќа на една од ретките прес-конференции како одговор на повеќе месечните протести на Жолтите елеци.

Тој нагласи дека мора да се обезбеди подобро функционирање на јавните услуги во помалите места и „мора да се гарантира пристап за сите здравствени служби, како и да се гарантира дека ниту едно училиште или болница нема да бидат затворени без одобрение на градоначалниците“.

Макрон се осврна и на пензиите, додавајќи дека Владата планира да ги зголеми најниските пензии поради растот на инфлацијата.

The post Жолтите елеци разочарани од предлозите на Макрон appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Светиниколска конфекција ги затвори погоните поради зголемување на бројот на заразени од коронавирус

4NEWS.mk

На местото на изгореното кафуле кај Мавровка никнува цврста градба

Македонија

Тешка сообраќајна несреќа во прилепско, еден загинат, едно лице повредено

4NEWS.mk

Албанија ќе воведува задолжително носење заштитна маска и парични казни за неносење

Македонија

Чулев: МВР превзема мерки за расчистување на кривично дело „поткуп при избори и гласање“

4NEWS.mk

Бреша: Балотели тежи 100 килограми, затоа не игра

Македонија

Листа на најмоќните пасоши во Светот – македонскиот на 47-мо место и со пад во однос на минатата година

4NEWS.mk

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Македонија

Пандемијата не стивнува, Филипче уверува дека болничките капацитети се доволни за прием на пациенти

Македонија

Зијадин Села во „Изборни дебати“ на ТВ21 одговара дали по изборите ќе коалицира со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија