5 НАМИРНИЦИ КОИ ГИ ЧИСТАТ КРВНИТЕ САДОВИ ОД ХОЛЕСТЕРОЛ: Јадете ги само повремено!

Сите знаеме како холестеролот може да му наштети на нашето тело, но малкумина од нас се свесни за тоа како телото може брзо да се регенерира. Доволно е да се земе предвид начинот на живот, а особено исхраната.

Тајната е во две работи: вежбање и промена на исхраната.

Постојат дури пет намирници кои успешно ги чистат крвните садови:

  1. Алги

Тие се полни со минерали, протеини, каротеноиди и антиоксиданси. Ова е сè што му треба на нашето тело за да ја одржи добрата функција на целото тело. Алгите помагаат во намалување на крвниот притисок и чистење на крвните садови.

  1. Сина риба: туна или лосос

Синото рибино масло содржи амино киселини со неверојатно корисни својства. Тоа се, се разбира, омега 3 масни киселини, кои помагаат во балансирање на нивото на холестерол и триглицериди во крвта.

  1. Овесна каша

Овесната каша за појадок ќе ни ја даде потребната енергија за да издржиме до ручек. Ќе го забрза и нормализира метаболизмот, а покрај тоа содржи и влакна кои ја намалуваат способноста на холестеролот да се „лепи“ за ѕидовите на артериите.

  1. Соја

Изофлавоните, кои се дел од неговиот нутритивен состав, значително го намалуваат холестеролот и триглицеридите во крвта.

  1. Домат

Ако сакате здраво срце, кога е сезона – јадете домати. Ова овошје е богато со ликопен, тој е моќен антиоксиданс. Најдоброто нешто кај доматите е нивната разновидност: можете да ги јадете како салата, во супа или супа, но и печени во рерна со пиперка и модар патлиџан.

Поврзани вести

Најважното