5 НАМИРНИЦИ КОИ ГИ ЧИСТАТ КРВНИТЕ САДОВИ ОД ХОЛЕСТЕРОЛ: Јадете ги само повремено!

Сите знаеме како холестеролот може да му наштети на нашето тело, но малкумина од нас се свесни за тоа како телото може брзо да се регенерира. Доволно е да се земе предвид начинот на живот, а особено исхраната.

Тајната е во две работи: вежбање и промена на исхраната.

Постојат дури пет намирници кои успешно ги чистат крвните садови:

  1. Алги

Тие се полни со минерали, протеини, каротеноиди и антиоксиданси. Ова е сè што му треба на нашето тело за да ја одржи добрата функција на целото тело. Алгите помагаат во намалување на крвниот притисок и чистење на крвните садови.

  1. Сина риба: туна или лосос

Синото рибино масло содржи амино киселини со неверојатно корисни својства. Тоа се, се разбира, омега 3 масни киселини, кои помагаат во балансирање на нивото на холестерол и триглицериди во крвта.

  1. Овесна каша

Овесната каша за појадок ќе ни ја даде потребната енергија за да издржиме до ручек. Ќе го забрза и нормализира метаболизмот, а покрај тоа содржи и влакна кои ја намалуваат способноста на холестеролот да се „лепи“ за ѕидовите на артериите.

  1. Соја

Изофлавоните, кои се дел од неговиот нутритивен состав, значително го намалуваат холестеролот и триглицеридите во крвта.

  1. Домат

Ако сакате здраво срце, кога е сезона – јадете домати. Ова овошје е богато со ликопен, тој е моќен антиоксиданс. Најдоброто нешто кај доматите е нивната разновидност: можете да ги јадете како салата, во супа или супа, но и печени во рерна со пиперка и модар патлиџан.

Поврзани вести

Инстаграм воведува претплата – од 0,99 до 9,99 долари

Креаторите кои сакаат да го направат тоа наскоро ќе можат да воведат претплата за пристап до одредена содржина од 0,99 до 9,99 долари. Инстаграм почнува да тестира нова опција...

Наскоро вертикален преглед на приказни на Инстаграм?

Инстаграм започна со тестирање на опцијата за вертикално гледање приказни во Турција и Бразил. Новата опција, која претставува можност за вертикален приказ на приказната, ќе ѝ овозможи да им...

Дневен хороскоп за вторник (25.01.2022)

ОВЕН Денеска не се очекуваат поголеми промени. Вашата деловна ситуација се одвива според планот. Сакате да ви се случи нова љубов и да уживате! Подготвени сте да се посветите...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на студено време со умерен до засилен северен ветер. До среда...

Најважното

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...

Ковачевски пристигна во Софија – пречекан со највисоки државни почести

Премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводи владината делегација во официјалната посета на Бугарија, попладнево со највисоки државни почести беше пречекан на плоштадот...

Генчовска и Османи разговараа за актуелната состојба на политичкиот дијалог

Министрите за надворешни работи, Теодора Генчовска и Бујар Османи, се сретнаа денес во Софија, 24 јануари, непосредно пред почетокот на Втората заедничка...

Горивата поскапуваат по два денара за литар

Цената на горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни...