5 здравствени придобивки од консумирањето мандарини

Мандарините не само што се вкусни, туку содржат и многу хранливи материи и витамини кои можат да помогнат во спречување на болести. Мандарините секогаш треба да имаат место на вашата шопинг листа.

Ова се здравствените придобивки од мандарините.

Полни со антиоксиданси – Овие мали мандариниимаат повеќе од четвртина од препорачаната доза на витамин Ц по чаша. Тие исто така имаат антиоксиданси како што се бета-каротен, лутеин и зеаксантин. Овие каротеноиди помагаат во одржување на здрави очи и кожа.

Помага во регулирање на тежината – плодовите од мандарината се полни со растителни влакна. Влакната ви овозможуваат да се чувствувате сити подолго време и го одржуваат вашиот дигестивен систем во движење. Ова ќе ви помогне да одржите здрава тежина.

Здрави коски – Магнезиумот, калциумот и фосфорот кои се наоѓаат во мандарините придонесуваат за здравјето на коските. Полна чаша ви дава порција од три минерали.

Го регулира крвниот притисок – Редовното консумирање мандарини може да ви помогне да го контролирате крвниот притисок. Влакната, калиумот и антиоксидансите во овошјето одржуваат непречен проток на крв и го одржуваат низок крвен притисок.

Промовира добар холестерол – Еден вид влакна во мандарините и пектинот ја спречува апсорпцијата на лошиот холестерол во цревата. На тој начин добриот холестерол што го внесувате има поголеми шанси да блесне.

Поврзани вести

Британските медиуми го вброија Бихаќ меѓу најубавите градови во Европа

Британскиот магазин Тајм Аут пред крајот на годината и во пресрет на новата туристичка сезона состави листа на најубави европски градови како препорака за патување во текот на 2022 година, а една...

Со државна церемонија беше оддадена почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија и им беа предадени на семејствата

Со државно-воена церемонија, денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје беше организиран пречек на посмртните останки на загинатите граѓани во автобуската несреќа на 23 ноември во Република Бугарија. Посмртните останки...

Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Во седиштето на СДСМ денеска кандидатура за претседател на партијата поднесе Јован Деспотовски. Рокот за доставување кандидатури истекува денеска во 16 часот, по што утре Централната изборна комисија ќе...

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19:

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...