Поврзи се

Македонија

Арифи нема да се кандидира, Mеџити не е во тек – Џафери: Треба да се освежи изборната листа на ДУИ

Published

on

Талат Џафери, вчера во емисијата Клик Плус, рече дека за изборите на 12 април, ДУИ треба да ја освежи изборната листа.

ТВ21: Постои еден факт дека без старите фигури, на пример Џеват Адеми, Невзат Бејта и Теута Арифи, кои порано носеа победа, во 2006-2008, повторно во 2020 да одат истите имиња . . .

-Текстот продолжува по рекламата-

ЏАФЕРИ: -Претходно зборувавме за сите направени реформи и јас мислам дека во рамките на реформите треба да се случи и ова што вие го спомнувате.

ТВ21: Оставете што велам јас . . . што мислите Вие?

ЏАФЕРИ: Јас сметам дека треба да се освежи листата.

Побаравме став од сите кои беа спомнати, но ни одговори само Теута Арифи. Таа потврди дека нема да се кандидира за пратеничка бидејќи сака да го заврши својот мандат како градоначалничка на општина Тетово.

„Јас сум градоначалничка на општина Тетово и планирам да продолжам со работа до завршувањето на мандатот во 2021 година“, рече Арифи.

Го прашавме и потпретседателот на партијата, Изет Меџити, но тој кратко одговори „Не сум во тек“.

Џафери изјави дека е подготвен да се кандидира за пратеник и дека би се чувствувал комотно и како носител на листа во изборната единица број пет.

ЏАФЕРИ: Во релација со гласачите, граѓаните, јас смеам дека сум комотен за фактот да ги исполнувам очекувањата.
ТВ21: Доколку партијата ви рече дека вие сте носител, вие ќе речете со многу задоволство што …
ЏАФЕРИ: Сега кога сум дел од партијата, тие се партиски процедури.

Неофицијално, претходно ТВ21 дозна дека ДУИ во овие избори носител на листа во изборната единица број 5 ќе биде Талат Џафери, Изет Меџити во И.Е. број 1, во втората И.Е. ќе биде Илир Хасани, а во шестата лидерот на партија Али Ахмети.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД ШТИП: Момчиња тепаат девојка, МВР најави најстроги санкции

4NEWS.mk

Почина најстариот брат на Борис Трајковски- Мојсеј Трајковски

4NEWS.mk

Австралиски научници открија: Лек против вошки го убива вирусот Ковид-19

4NEWS.mk

Во Австрија за првпат повеќе оздравени од новозаразени

4NEWS.mk

Бил Гејтс предлага три чекори за справување со новиот коронавирус

Македонија

Спасовски: 250 илјади вработени можат да добијат минимална плата од 14.500 денари за април и мај

4NEWS.mk

Жител на Горно Коњаре осомничен за обид за убиство и за напад врз полициски службеници

Македонија

Што доколку добивте отказ или договор за спогодба на работа? Одговара Ангеловска во „Click Plus“

4NEWS.mk

Пациентот од Кратово кој синоќа почина во Ковид центарот во ГОБ 8-ми септември не бил позитивен на корона вирусот

4NEWS.mk

Северна Кореја тврди дека нема ниту еден случај на Ковид-19

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com