Австралија одбива да го стави ликот на кралот Чарлс III на своите пари

Австралија одбива да го стави ликот на кралот Чарлс III на своите пари. Ликот на покојната Елизабета Втора моментално се појавува на австралиската банкнота од пет долари.

Дури и по нејзината смрт, властите во земјата рекоа дека „внимателно ќе размислат“ дали новиот монарх треба да биде прикажан на нивните пари. Сепак, тие сега објавија дека е избран дизајн за да им се оддаде почит на локалната култура и традиции. Австралија додаде дека одлуката да се прикаже покојната кралица на банкнотата од пет долари е поврзана со нејзината личност, а не со нејзиниот статус.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното