Поврзи се

4NEWS.mk

Бела смрт ја демне Унгарија: Издадено посебно предупредување за туристите во оваа земја

Published

on

Метеоролозите ги предупредија жителите на Унгарија на природниот феномен познат како „бела смрт“.

-Текстот продолжува по рекламата-

Според приказните на локалното население, туристите би требало да се трудат да ја избегнат маглата зошто може да биде опасна по здравјето.

„Белата смрт“ ја означува зимската магла со ниски температури. Научниците од целиот свет не успеаја да најдат објаснување за феноменот, но луѓето традиционално го поврзуваат со мистицизмот.

Жителите на Унгарија велат дека „белата смрт“ е неверојатно убава, но туристите би требало да бегаат од неа и да не се најдат во центарот на природната појава. Наглиот пад на температурата може да доведе до смртен исход и тоа може да им се случи и на луѓето и на животните, кои не успеваат да побегнат во потоплите краишта.

Извор: Сител телевизија

Реклама
Македонија

„Не знам од каде се снимките за Камчев, но мислам дека сега не се прислушкува“, рече Дескоска

Македонија

„1ТВ наликуваше на квази суд, цело време нѐ бомбардираа“, вели Силјановска

Македонија

Дескоска: Наместо „Рекет“, ќе излезе „Поткуп“

Македонија

Дескоска: Порано луѓето се плашеле да пријавуваат, Рекет е охрабрување и за другите

Македонија

„Рекет“ е добро сценарио за снимање филм“, велат едногласно Дескоска и Силјановска

Македонија

Силјановска: Јанева не можела да креира таков перфектен систем за рекетирање

Македонија

Силјановска: Уште на старт кога имате човек без знаење, може да очекувате секакви работи

Македонија

Силјановска: Не верувам дека Бојан и Јанева се сами во приказната „Рекет“

4NEWS.mk

Мицкоски од Париз: Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе испорача реформи и борба против криминалот

Македонија

Силјановска-Давкова во #ClickPlus: Не очекував добар исход од СЈО уште кога видов кој ќе биде на чело

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com