Поврзи се

Македонија

Бесими уверува: Има пари за плати и пензии – експертите порачуваат, да се скратат непотребните трошоци

Published

on

Состојбата со буџетот се следи на дневна основа и ако има потреба навремено ќе се реагира, вели во интервју за МИА, министерот за финансии Фатмир Бесими. За најавениот четврт сет економски мерки истакна дека ќе биде насочен кон економско заздравување со стимулирање на приватната потрошувачка и поттикнување инвестиции во стопанството. Иако бележиме пад на приходите, а јавниот долг околу е околу 60 проценти, тој уверува дека во државната каса има доволно пари во случај да има втор шок од кризата.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Обезбедени се ликвидносни средства за буџетот да извршува непречено, се согласно планот до крајот на годината, односно редовно да се исплаќаат платите на вработените, пензиите на пензионерите, социјалната помош, редовно да се извршуваат обврските кон стопанството, обврските кон кредиторите, како и средства за антикризни мерки за помош на економијата и забрзување на ревитализирањето. Постојат и средства за сигурност, зависно од развојот на настаните за евентуален втор шок или за сервисирање на отплати кои доспеваат во 2021 година“, посочи Фатмир Бесими. 

Но, универзитетскиот професор Никола Поповски и поранешен министер за финансии во интервју за ТВ21 вели дека за да се ублажи шокот од есенската криза Владата треба да престане да емитува дополнителен јавен долг и да ги скрати непотребни трошоци и огромните субвенции.

Loading...

„Значи на почетокот голем дел од економијата со владини одлуки се затвори, сега почна полека да се отвора. Новиот пакет би требало да е понизок затоа што тие што се отворени што функционираат немаат забрана тие немаат потреба да се надоместуваат или во најголем дел да не се надоместуваат како што беа. Летото измина што значи дека овие туристички субвенции од септември натаму ќе бидат илузорни значи може да се најдат заштеди“, вели Никола Поповски.

Министерот за економија Крешник Бектеши неодамна изјави дека фактот што во буџетот има намалување на приходите на државата за 13,9 проценти не претставува најцрно сценарио. Веќе се реализираат сите мерки од првите три сета, а во моментов се работи и на нов четврти сет економски мерки рече тој.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Партиите со спротивни оценки за новиот пакет мерки

Македонија

Средства за дезинфекција со поминат рок – Директорот Стојанов: „Не ги користевме“

4NEWS.mk

Тема на ден со доктор Каменов: Имунитет или рестрикции – како да се заштитиме од корона?

Македонија

Во Кичево само едно основно училиште со дозвола за настава со физичко присуство до деветто одделение

4NEWS.mk

Утре пресуда за Миле Јанакиевски за случајот „насилство во Центар“

Македонија

Бошњаците го слават 28-ми септември – нераскинлив дел од мултиетничка Македонија

4NEWS.mk

Ќе има ли К-15 оваа година – кој се ќе може да не исплати?

Македонија

Се дискутира за отворање на границите – Хасани: Наскоро на кафе во Приштина без ПЦР тест

4NEWS.mk

Како ќе се обезбедат стотици милиони евра за 4-от пакет антикризни мерки?

Македонија

13 деца и една негователка во изолација – министерката Шахпаска вели се е под контрола

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com