ЧАЈОТ ОД ОВА РАСТЕНИЕ Е ЕЛИКСИР ЗА ЦЕЛО ТЕЛО: Го ублажува стресот и несоницата, го подобрува варењето и е моќен антиоксиданс!

Маточината е растение со исклучително лековито дејство, а може да се одгледува во градина или на тераса во саксија. Покрај ефектот што го има врз телото, ги привлекува пчелите, поради што е одличен за одржување на рамнотежа во градината.

Постојат различни придобивки од чајот од ова растение, а една од нив е ослободување од стрес, несоница, нервоза и анксиозност. Има вкус и мирис на лимон, а во традиционалната медицина се користи и за разни заболувања, од здравје на дигестивниот тракт до зараснување на рани, како и за одржување на здравјето на срцето.

Чајот од маточина се користи за киселина во желудникот, надуеност, варење, мачнини, богат е со антиоксиданси, па позитивно влијае на процесот на детоксикација. Истражувањата покажуваат дека маточината е водечко растение за смирувачки и мирен и квалитетен сон, а многумина го нарекуваат и растение за „емоционално исцелување“.

Позитивно влијае и на здравјето на жените бидејќи ги намалува тегобите предизвикани од ПМС, а има и антивоспалителни својства, одличен е против воспаленија и вирусни инфекции.

Еве како да направите чај од маточина – здрав еликсир за душата, умот и телото:

200 лажици сушен лист маточина прелијте ги со 200 мл врела вода. Покријте ја чашата и оставете го чајот да отстои 15 минути. Потоа процедете го чајот и уживајте во напитокот. Маточината има убав вкус, па веруваме дека ќе им се допадне на сите. Ако сакате послатка варијанта на чај, додадете една лажичка мед. Важно е никогаш да не готвите маточина, туку растението исклучиво се прелива со врела вода и на тој начин се добива здрав напиток.

Покрај чајот, маточината се користи и во здравствената услуга во вид на капсули, таблети и есенцијално масло.

Чај од маточина

Освен што е прва помош кога станува збор за несоница, маточината ги отстранува и следниве проблеми:

  • мигрена
  • забоболка
  • болести на увото
  • помага да се регулираат нередовните менструални циклуси
  • стомачна болка

Поврзани вести

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“.

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

27 јануари – Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2022 година (четврток), Свети Сава е неработен ден за...

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Најважното

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија.

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...