Поврзи се

Македонија

Да се повлече одлуката за покачување на струјата, Јовановиќ: Имаме најскапа струја во Европа споредено со платите

Published

on

Зголемувањето на цената на електричната енергија сериозно ќе ги погоди граѓаните, особено посиромашните, поради тоа што најголем дел од домашниот буџет оди на сметките за струја, оценува економскиот експерт Бранимир Јовановиќ. Според него најмногу иритира тоа што ова се прави за да се задоволат барањата на големите енергетски компании кои остваруваат високи профити.

-Текстот продолжува по рекламата-

„За кого работат тие институции. За кого работи Регулаторна комисија за енергетика, дали работи за монополските компании или работи за граѓаните и за општиот јавен интерес. Тоа треба да се запрашаме. Второ многу важно е дека беше кажано дека ние имаме најевтина струја во Европа. Тоа апсолутно не е точно, затоа што треба да ја гледате цената на струјата сразмерно со примањата на луѓето. Ние исто така имаме и најевтина плата во Европа, просечната плата е 400 евра месечно, така што ако ја споредите колку е цената на струјата кај нас со платата во нашата држава, ние имаме една од најскапите струи во Европа.“, рече Јовановиќ.

Јовановиќ вели дека во услови на криза покачувањето на струја не е добар потег и се надева дека ќе се повлече одлуката. Многу држави за да им помогнат на граѓаните ја намалија цената , пример Словенија за 20 проценти, а Кипар за 10 насто, а кај нас одлуката се носи во услови кога имаме техничка влада и пред државен празник. Предлогот што го напомна претседателот на Регулаторна Марко Бислимовски за намалување на ДДВ на струјата, вели, воопшто не е решение.

„Значи од една страна ќе покачиме цена на струја, од друга страна ќе им даваме ваучери на луѓето да плаќаат помалку струја. Смешно е тоа. Ова според мене е една од најзначајните економски и социјални одлуки која што сме ја имале во оваа држава во последниве 10-15 години. Јас не памтам вакво покачување на цена на струја, 7,4 проценти воопшто не е малку.“, рече Јовановиќ.

Преку заедничко соопштение реагираа голем број синдикати и здруженија, според кои покачување на цената на струјата е скандалозна одлука и бараат веднаш да биде повлечена.

„Револтира што одлуката се носи во текот на најголемата криза од поново време, кога илјадници луѓе остануваат без работа или добиваат намалување на платите. Револтира образложението на претседателот на Регулаторна комисија дека цената морала да се покачи поради намалените приходи на енергетските компании. Профитот на големите монополски компании не смее да биде пред јавниот интерес и обврската на државата да ги штити посиромашните граѓани“.

Оние кои се фалеа дека го дале со враќање на евтината тарифа, денес го одземаа повеќекратно, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„СДСМ не доведе до питачки стап. Во време на корона криза кога секој е погоден на некој начин од кризата, не можеше да случи поголема катастрофа од ова зголемување на цената на струјата. Кога секое семејство се бори за да го преживее од први до први во месецот,плашејќи се и од здравствената криза, СДСM реши да ги богати енергетските компании“, рече Стоилковски.

На ова вратија од СДСМ од каде велат дека во времето кога владееше ВМРО-ДПМНЕ цената на струјата се покачи за 100 проценти.

„После сите штети што ги нанесе врз енергетскиот систем, преку расипничките и криминални проекти, ВМРО-ДПМНЕ нема никаков кредибилитет да зборува за енергетиката. Со корекцијата на цената Република Северна Македонија и натаму има една од најниските цени на електрична енергија во регионот и во Европа“, вратија од СДСМ.

За преиспитување на ваквата одлука повикуваат и од партијата ДОМ. Оттаму сметаат дека е потребно ЕСМ и МЕПСО да ги намалат оперативните трошоци на работењето, а ЕВН да ја намали маржата на профит и со тоа да се добијат пониски сметки за струјата.

–>

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

„СДСМ, ДУИ, Беса и ДПА, завршена работа“ – Лала: Ахмети ќе попушти за премиер Албанец

Македонија

Алтернатива бара ДУИ да оди во опозиција – ако сите албански партии влезат во власта, Беса ќе оди во опозиција?!

4NEWS.mk

СДСМ и ДУИ заглавија на премиерската позиција, ВМРО-ДПМНЕ работи на обезбедување мнозинство

Македонија

Членовите на избирачките одбори ќе добијат за сто проценти повисок надоместок, одлучи ДИК

4NEWS.mk

Рудар од Танзанија стана милијардер преку ноќ

Македонија

Учебната година ќе почне на 1-ви септември – Адеми: Владата сака учениците да се вратат во училиште

4NEWS.mk

Настава во училиште од 1-ви септември, со поддршка од родителите и наставниот кадар

4NEWS.mk

Утре Комисијата за заразни болести и МОН ќе прецизираат за учебната година

4NEWS.mk

25 годишник во повеќе наврати силувал 13-годишно девојче

4NEWS.mk

Клековски гостин во вестите: Која коалиција е најизвесна и под кои услови?

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“