Ден на жалост во Ајтос по тешката несреќа со три жртви

Во Ајтос е прогласен ден на жалост поради тешката несреќа во која загинаа три лица, меѓу кои и две деца. Инцидентот се случил на главната улица, која е дел од патот до превојот Ришки.

Со години локалните луѓе неуспешно инсистираа да се отстрани густиот сообраќај од градот, пишува бТВ.

Синоќа околу 21.30 часот, камион натоварен со жито се движел со голема брзина по главната улица Ајтос.

35-годишниот возач изгубил контрола над автомобилот.

Според очевидец, возачот не успеал да сврти и удрил во идниот автомобил, потоа се свртел и полетал во блиската градина. Една од вратите на телото се отцепила од ударот, летала околу 50 метри и паднала во дворот на куќата во близина. Неколку минути пред инцидентот, местото беше полно со луѓе.

Семејството на 32-годишниот Нури се враќало во Ајтос кога камионот удрил во нивниот автомобил. Младиот татко и неговите две деца, на возраст од 5 и 9 години, починале на лице место.

„Веќе е назначен доволен број експерти, кои ќе ни дадат одговори на прашањата како се случило, која е брзината, дали имало преоптоварување, дали имало технички дефект“, објасни Калојан Калојанов, директор на Министерство за внатрешни работи Бургас.

Агенцијата за патишта одговори дека не добиле барање од општината Ајтос за изградба на заобиколен пат:

„Патот од трета класа Провадија-Даскотна-Ајтос на урбанизираната територија на градот го одржува општината Ајтос. Намерата за проектирање и изградба на заобиколен пат мора да биде иницирана од општината и да биде во согласност со генералниот план за развој.

Институтот за безбедност на патиштата ги обвини државните власти дека немаат контрола над тешките моторни возила.

Пред една година на истото место, камион удри во колона автомобили што чекаа на семафор и усмрти млада жена.