Поврзи се

4NEWS.mk

Деведесет и седум годишен партизан положи цвеќе пред Споменикот на револуцијата во Струмица

Деведесет и седум годишниот Јован Ванчо Величковски од беровското село Митрашинци, учесник во НОВ и член на Четвртата македонска ударна бригада, денеска положи свежо цвеќе пред Споменикот на револуцијата во Струмица, по повод Денот на востанието и Денот на борецот.

-Текстот продолжува по рекламата-

Лани не присуствувал на одблежувањето, но годинава ги броел деновите до големиот празник, за да им оддаде почит на загинатите и починатите другари од Втората светска војна.

-Не само на овој празник, туку и на другите учествувам во нивното одбележување. Се уште се сеќавам на воените дејства и имам многу да раскажувам, но досега малкумина се заинтересирале за тоа, рече дедо Јован, придружуван од неговиот внук имењак со кого доаѓа на одбележувањата на настани од историјата од Народноослоботелната војна.

За значењето на денешниот празник зборуваше и градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски.

-Од формирањето на првите партизански одреди, кои ја започнаа борбата против непријателот, Народноослободителната војска, до крајот на војната, прерасна во добро организирана 110 илјадна армија со неколку корпусии и дивизии, како респектабилни воени формации. Но, се разбира, на сите тие организирани форми на воено дејствување им претходеше денот-„Д“, денот кој денес го славиме и одбележуваме, рече Јаневски.

Цвеќе пред Споменикот на револуцијата положија претставници на локалната самоуправа, политички партии, институции и граѓани. Рецитаторите од Домот за деца и млади изведоа пригоден рецитал, а членови на КУД „Тримери“ од Струмица настапија со неколку изворни ора.

Извор: Сител телевизија

Реклама
Македонија

Ни 30% од државата нема канализација – треба ли да се стремиме кон Eвропа без канализација?

Македонија

Внимателно со „Малиот шенген“ – СКСЗМ: Не треба да и се наштети на економијата на земјава

Македонија

Што се случи во петокот во Охис? Објаснува Макрадули во #10минути на ТВ21

4NEWS.mk

Косово: ЦИК ќе ја чека одлуката на Врховен суд за гласовите од Србија

Македонија

Зошто граѓаните се жалеа, а истражувањето покажа дека нема штетни материи во воздухот? Одговара Макрадули во „10 минути“

4NEWS.mk

МААЕ откри збогатен ураниум на непријавена локација во Иран

Македонија

Што друго опасно има освен Линдан во Охис? Одговара Макрадули во „10 минути“ на ТВ21

4NEWS.mk

Макрон го пречека Пендаровски

4NEWS.mk

Полска ја прослави годишнината од независноста палејќи знаме на ЕУ

Македонија

Макрадули: Разочаран сум бидејќи пропадна тендерот за филтри на РЕК Битола

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com