Поврзи се

4NEWS.mk

Двегодишно девојче почина откако се зарази со ешерихија коли на одмор во Анталија

Три недели пред нејзиниот трет роденден, Ели Брчхол од англискиот град Виган почина откако во хотел со четири ѕвездички во Анталија, Турција, се заразила со бактеријата ешерихија коли.

-Текстот продолжува по рекламата-

Како што сведочи нејзината мајка за тамошните медиуми, хотелот бил одвратен. Семејството за време на тие десет дена одмор се заразило и со стомачнен вируси. Но, само состојбата на девојчето се влошила, па таа била пренесена во болница веднаш штом се вратиле во Велика Британија.

Таму било утврдено дека Ели се заразила со Шига токсин, кој се развил од ешерихија коли, што подоцна довело до развивање на смртоносен ХУС синдром, кој влијае врз крвта и крвните садови, така што ги уништува тромбоцититие и може да доведе до оштетување на мозокот и откажување на бубрезите.

Девојчето на 1 август било ставено во индуцирана кома од која никогаш не се пробудила. Откако скенерот открил дека претрпела сериозни оштетувања на мозокот, девет дена подоцна нејзините родители одлучиле да ја исклучат од апаратите.

Извор: Сител телевизија

Реклама
Македонија

Ни 30% од државата нема канализација – треба ли да се стремиме кон Eвропа без канализација?

Македонија

Внимателно со „Малиот шенген“ – СКСЗМ: Не треба да и се наштети на економијата на земјава

Македонија

Што се случи во петокот во Охис? Објаснува Макрадули во #10минути на ТВ21

4NEWS.mk

Косово: ЦИК ќе ја чека одлуката на Врховен суд за гласовите од Србија

Македонија

Зошто граѓаните се жалеа, а истражувањето покажа дека нема штетни материи во воздухот? Одговара Макрадули во „10 минути“

4NEWS.mk

МААЕ откри збогатен ураниум на непријавена локација во Иран

Македонија

Што друго опасно има освен Линдан во Охис? Одговара Макрадули во „10 минути“ на ТВ21

4NEWS.mk

Макрон го пречека Пендаровски

4NEWS.mk

Полска ја прослави годишнината од независноста палејќи знаме на ЕУ

Македонија

Макрадули: Разочаран сум бидејќи пропадна тендерот за филтри на РЕК Битола

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com