Поврзи се

Патувања

Европски дестинации кои се совршени за престојните празници

Published

on

Дојде време да се планира патување надвор од Македонија на неколку дена. Нема нешто поубаво од патување со својата сакана личност или со пријателите за новогодишните празници. Важно е да останат спомените, а ние ќе ви ги донесеме најдобрите дестинации низ Европа. Исто така и во агенциите може да се најде некоја добра понуда за овие неколку градови. Празниците се најдобар период за уживање во магијата што можат само неколку европски дестинации да ви ја понудат. Ние ги издвојуваме следниве:

Париз, Франција

-Текстот продолжува по рекламата-

„Градот на светлината“ кој е познат и како најромантичниот град во Европа ги изненадува милионите посетители во текот на целата година. За три дена можеш да видиш се, а за три месеци – ништо. Ова е правилото кое важи за Париз.Ви препорачуваме да почнете со Лувр, Версај, Триумфалната капија, Ајфеловата Кула, Нотр Дам . Париз е се што му треба на еден заљубен пар. Топло ви препорачуваме да го посетите.

Берлин, Германија

Кој еднаш ќе го посети Берлин, речиси и невозможно е да не се врати повторно. Можеби не е љубов на прв поглед но сигурно е љубов засекогаш. Бранденбуршката капија која е прекрасна навечер, Берлинската ТВ кула и многу други прекрасни места се само дел од менито на главниот град на Германија. Берлин е метрополата на космополитанскиот дух и културата, и што е малку чудно за германската култура овој град се смета за еден од најслободните не само во Европа, туку и во светот, во Берлин се се прифаќа.

Барселона, Шпанија

Не се грижете. Сигурно нема да ја заборавиме гордоста на Каталонија. Овој град кој плени во летните денови, нема да ве остави рамнодушни ниту на зима. Има места кои буквално ќе ве остават без здив, како на пример паркот Гуељ, Каса Мила и Каса Батљо, музејот на Пикасо, прошетајте низ Ра Ламбра и никако, ама баш никако не заборавајте на Камп Ноу, заштитниот знак на Барселона и тврдината на истоимениот фудбалски клуб. За крај отидете на некоја од градските плажи. Ќе си поминете незаборавно.

Подготви: Филип И.

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Кривична за кафеаната во која вечерал лидерот на опозицијата

Македонија

„Треба да се прават многуповеќе тестови, серолошки PCR, брзи… да се детектираат сите кластери – потреба ни е вистинска победа на вирусот, а не политичка“, бара Мицкоски

4NEWS.mk

Боки 13 нуди 146 илјади евра за да излезе од затвор

Македонија

Мицкоски: Утре сакам да се постигне датум за избори и оваа тригодишна пандемија на Заев да заврши, но кога имаме троцифрена бројка на новозаразени тоа е невозможно

4NEWS.mk

Големиот број на болни ја одложи дебатата за избори

Македонија

„Чувството на граѓаните е дека политичарите не успеваат да го исполнат она што го ветуваат“, рече Мицкоски

4NEWS.mk

Гужви на пазарите, колони пред маркетите

Македонија

„Мојот мотив е да им кажам на граѓаните дека може поинаку, затоа не ветувам многу, ако погрешам од незнаење ќе се извинам“, рече Мицкоски

4NEWS.mk

Граѓаните револтирани за забраната – владиците на МПЦ обвинуваат за поделби помеѓу верските заедници

Македонија

Мицкоски: Правилото победник со победник повеќе не важи!

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Филипче: Можни се поригорозни мерки за задушница

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

Македонија

Јанева: Лежам во притвор поради Камчев, тоа е валкан играч кој мисли дека може секого да купи со пари, ама мене не

4NEWS.mk

Уапсени 7 полицајци во кратовско, правеле журка сред пандемија

4NEWS.mk

Шекеринска: Дејствијата од 2001 се далеку зад нас, најважно е дали политичарите им служат на граѓаните

4NEWS.mk

Членовите на КЗБ: Најверојатно ќе дојде време за враќање на рестриктивните мерки

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама