Кое е вистинското време во текот на денот за земање витамини?

Витамините и минералите се супстанции неопходни за нормално функционирање на нашето тело. Тие се одговорни за правилниот тек на сите негови процеси: од работата на срцето до растот на косата. Со цел сите витамини да бидат корисни, важно е да запомните неколку клучни работи.

Прво, тие мора да бидат правилно комбинирани, така што тие само се зајакнуваат еден со друг, а не обратно. Второ, секоја група на витамини и минерали има свое оптимално време на внесување, кога придобивката за организмот ќе биде максимална. Ќе ви кажеме зошто е подобро да појадувате витамини од групата Б, а пред спиење да пиете магнезиум и железо.

Витамини А, Е, Д, К

Витамините растворливи во масти А, Е, Д и К најдобро се апсорбираат од телото кога се земаат со храна која содржи масти. Тајната е во тоа што мастите со навлегувањето во хранопроводникот го започнуваат производството на жолчка и ензими кои придонесуваат за транспорт на витамини во црниот дроб и нивна понатамошна обработка. Добрата вест е дека дури и мала количина на маснотии е доволна за да се активира ова коло.

Калциум

Калциумот, важен за здравјето на коските и забите, генерално не бара посебни режими на внесување. Но, ако земате повеќе суплементи, имајте на ум дека не треба да се комбинираат со железо и цинк, кои можат да го потиснат калциумот во борбата за ресурсите на телото. Помеѓу земањето на овие витамини, подобро е да се направи пауза од 1-1,5 часа. Овој пат ќе биде доволно за да не се мешаат едни со други во асимилацијата.

Витамин Б

Покрај учеството во основните животни процеси на телото, вклучувајќи го и клеточниот метаболизам, витамините Б можат да се пофалат дека ни обезбедуваат дополнителен енергетски поттик. Го стимулираат нервниот систем, па затоа најдобро време за витамините Б е појадокот. Ова ќе ве одржува продуктивни во текот на денот.

Магнезиум и железо

Најдобро е да ги земате овие додатоци навечер или дури и пред спиење. Зошто? Магнезиумот (иако, се разбира, сè зависи од количината) може да има лаксативно дејство – и дефинитивно не е она што би сакале во средината на денот. Во исто време, кофеинот може да го блокира дејството на железото, па ако пиете многу кафе, суплементацијата треба да ја одложите за подоцна. Конечно, големи количини на влакна може да ја попречат апсорпцијата на хранливите материи од појадокот, ручекот и вечерата.

Витамин Ц

Витаминот Ц растворлив во вода може да се зема во секое време од денот, но задолжително пијте го со чаша вода.

Поврзани вести

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време...

Еве што се собира прашина во вашиот дом

Време е за општа заштеда, и без разлика од кој извор на нередот, оваа листа ќе ви помогне да го елиминирате она што не ви треба, за да можете да направите простор...

Најважното

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...