Конзумирањето кисели краставички и нивната вода има големи предности – еве кои се тие!

Добро, кога луѓето ќе помислат на кисели краставички, веднаш помислуваат на трудници. Но, дали знаевте дека многу луѓе можат да имаат корист од конзумирањето на овој зелен зеленчук?

Некои луѓе дури и ги јадат затоа што страдаат од одредени здравствени состојби. Во потрага по начини да ги излечат своите болести, тие завршуваат со еден специфичен зеленчук: кисели краставички.

Зашто, иако се чини дека корнишонот не е ништо друго освен краставица, заедно со сол и билки, во некои аспекти се покажува како вистинскиот лек.

Важно е да се знае: сокот е и супер здрав, бидејќи содржи значителен дел од хранливи материи.

Како делува?

  1. Слабеење

Според едно истражување во Јапонија, секојдневното консумирање оцет доведува до слабеење, а оцетот е главната состојка во киселите краставички!

  1. Отстранување на грчеви во мускулите

Друга студија покажа дека консумирањето кисели краставички и нивниот сок ги намалува грчевите во мускулите кај спортистите. Ако се подготвувате за важен натпревар или едноставно се плашите од грчеви, пробајте кисели краставички и чаша сок.

  1. Витамини и антиоксиданси

Освен што ги спречува грчевите, киселите краставички се многу богати со антиоксиданси и витамини Ц и Е. Тоа е вистински витамински коктел и моќен имунолошки модулатор, се вели во студијата спроведена од магазинот Cosmopolitan. Накратко, кажете им збогум на настинките и грипот!

  1. Пријател во менструалните денови

Ако копнеете по нешто солено во најлошите денови од менструацијата, киселите краставички се совршени. Не само што се нискокалорични, туку и го спречуваат апетитот поради нивната киселост.

  1. Краставици против загуба на крв

Киселите краставици се одличен извор на витамин К. Една краставица содржи 15% од препорачаната дневна количина. Што прави? Витаминот К е одговорен за згрутчување на крвта. Ако ви недостасува овој витамин, дури и мала рана може да доведе до голема загуба на крв.

  1. Лек за мамурлак

За крај, совет кој ќе им помогне на многумина. Киселите краставици можат да помогнат да се спречи мамурлакот. Дојдовте дома од забава и не се чувствувате добро затоа што сте испиле премногу? Јадете две големи кисели краставички пред спиење и нема да имате никакви проблеми. Киселината го разградува алкохолот, па нема да имате мамурлак и по прилично „убава вечер“.

Поврзани вести

Илјадници протестираа во Брисел против цените на струјата и ниските плати

Во Брисел се одржуваат национален штрајк и демонстрации против поскапувањето на енергенсите и намалувањето на куповната моќ на платите. Според полицијата, на демонстрациите учествувале вкупно околу 6.000 луѓе. Демонстрантите носеа...

Неколку важни совети од Сократ

Сократ, еден од најважните и најголемите филозофи на античка Грција, чие влијание врз западната филозофија и логика е неизмерно, ни даде важен филозофски совет кој може да биде од голема корист за...

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...