Поврзи се

Македонија

Ковид-19 го разниша животот на азилантите – на 1 октомври на училиште нема да се вратат 8 деца азиланти, заминаа за Германија

Published

on

Овие цртежи закачени по ѕидовите на Центарот за азиланти во Визбегово ги нацртале осумте деца кои минатата година за првпат следеа настава во училиштата во нашата земја. Овие деца нема да се вратат во школските клупи ниту од 1 октомври, бидејќи заедно со нивните родители заминале во Германија.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во овој центар престојуваат само возрасни лица, меѓу кои и овој 40-годишник од Авганистан. Веќе 7 месеци е тука и раскажува како го поминал периодот на изолација поради Ковид-19.  

„Во моментов живеам во Македонија. Не планирам да си одам. Засега тука ќе останам. Сам сум тука. Немам семејство. Веќе нема корона, заврши. Три месеци бевме изолирани за време на корона, но сега помина“, вели азилант.

Loading...

Центарот почнал со нова организација поради епидемијата. Останаа имуни на Ковид-19 со оглед на тоа што во центарот не е регистриран ниту еден заразен, а не стравуваат ниту од најавите за нов бран бегалци.

Нема групирања во занималните и мензата, а средства за дезинфекција се поставени низ целиот објект. Азилантите пред да бидат сместени тука, еден месец се изолираат во Гевгелија. Иако досега во центарот немало ниту еден позитивен случај, сепак се вршеле лекарски прегледи и се одржувале предавања за подигање на свеста во врска со пандемијата.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Нов четврти пакет помош од Владата: 31 мерка во вредност од 470 милиони евра

Македонија

90% од занаетите изумираат, заминуваат во историјата – Мичо, последниот производител на јажиња во Кичево

4NEWS.mk

Физички напад и грабеж во Скопје

Македонија

21 век, а струшки села без вода за пиење – Жителите разочарани: „Полошо може да биде, подобро не“

4NEWS.mk

Речиси еден милион починати од корона вирусот во светот

Македонија

Кичевци протестираа со возила против поскапувањето на струјата

4NEWS.mk

Струмичките археолози трагаат по изгубените средновековни населби

Македонија

Што прави градоначалникот на Бутел? – Многу вети, а сите работи заглавија!

4NEWS.mk

Задоволни ли се синдикатите и бизнис заедницата од новите мерки за помош?

Македонија

Нови 470 милиони евра за четвртиот пакет – премиерот Заев го претстави новиот пакет со 31 поединечна мерка

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

Македонија

Кротката убавица Бојана, покажа дека е лавица и го победи карциномот

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com