Кралицата Елизабета не завршила училиште – еве како научила да чита и пишува

Растејќи како член на кралското семејство и принцеза сигурно дека младата Елизабета имала на располагање најдобро образование, но никогаш не одела во училиште.

Не била дел ни од јавното, а ни од приватното училиште.

Како и повеќето кралски деца пред неа, идната кралица, заедно со нејзината сестра, принцезата Маргарет, се школувале дома од приватни учители. Тие имале гувернанта и голем број други наставници кои се грижеле за нивното образование.

Традицијата налагала кралските деца да не одат на училиште. Враќајќи се во времето на Тудор, синот на Хенри VIII, принцот Едвард, се школувал во дворското училиште заедно со уште четиринаесет други ученици, синови на аристократите, а школата ја создал самиот крал.

Бидејќи била принцеза, Елизабета Втора се школувала дома, а токму нејзината мајка ја научила да чита и пишува. Ја научила и француски јазик, да свири на пијано и да танцува до нејзината седма година. Подоцна била преземена од гувернантна. Кога станала следната на ред за тронот во 1936 година, нејзиното образование се проширило бидејќи започнала часови со бројни наставници, пишува „The List“.

Кралицата подоцна ги испратила децата на училиште, а нејзините внуци и правнуци го следеле нивниот пример, посетувале училиште заедно со другите деца.

Поврзани вести

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...