Поврзи се

Македонија

Министерката Шахпаска објаснува кои родители се ослободени од работа

Published

on

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска во интервју за ТВ21 објаснува кои родители се ослободени од работа.

-Текстот продолжува по рекламата-

Ние не сме промениле ниту една мерка за тоа кои родители треба да се вклучат, а кои не, важи истата одука која беше донесена. Прво, градинките беа затворени со одлука на Владата во месец март, потоа на 7 јули Владата донесе одлука за родителите коишто имаат деца во школска возраст од 6 до 10 години да се вратат во работниот процес поради тоа што тече летниот распуст, тие родители и сега се на своите работни места. Единствено излезени од работниот процес се родителите, односно еден од двата родители, коишто имаат деца, од 0 до 6 години. Тие не одат на работа и ги чуваат своите деца“, посочува Шахпаска.

Таа додаде дека со почетокот на работата согласно протоколите и согласно влезниот критериум, приоритет за слободни места во градинките имаат самохраните родители или двата родители на кои работата не им дозволува работа од дома.

Loading...

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Партиите со спротивни оценки за новиот пакет мерки

Македонија

Средства за дезинфекција со поминат рок – Директорот Стојанов: „Не ги користевме“

4NEWS.mk

Тема на ден со доктор Каменов: Имунитет или рестрикции – како да се заштитиме од корона?

Македонија

Во Кичево само едно основно училиште со дозвола за настава со физичко присуство до деветто одделение

4NEWS.mk

Утре пресуда за Миле Јанакиевски за случајот „насилство во Центар“

Македонија

Бошњаците го слават 28-ми септември – нераскинлив дел од мултиетничка Македонија

4NEWS.mk

Ќе има ли К-15 оваа година – кој се ќе може да не исплати?

Македонија

Се дискутира за отворање на границите – Хасани: Наскоро на кафе во Приштина без ПЦР тест

4NEWS.mk

Како ќе се обезбедат стотици милиони евра за 4-от пакет антикризни мерки?

Македонија

13 деца и една негователка во изолација – министерката Шахпаска вели се е под контрола

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com