Поврзи се

Македонија

Мицкоски: „Протести против мафијата на власт“ – за Заев протестите биле израз на фрустрација и грозотија

Published

on

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за в среда во 18 часот повика на граѓански протест со што го закажа првиот од серијата протести што опозициската партија ќе ги организира против политиките на власта. Маршот ќе започне од пред Министерството за правда а ќе заврши до Регулаторна комисија за која рече дека е маша на власта. Од протестот ќе се испрати барање за поништување на одлуката за зголемување на цената на електричната енергија.

-Текстот продолжува по рекламата-

„ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата што ја предводи бара да се врати оваа одлука на преразгледување, да се намали маржата која што универзалниот снабдувач ја приходува во овој момент и на тој начин ќе имаме доволно пари за цената на електричната енергија да не биде поскапена за граѓаните.“, вели Мицкоски.

Мицкоски повика на протестите да и се придружи цела опозиција, синдикалци, здруженија, еснафи и сите незадоволни граѓани. Да направиме опозициски фронт против оваа власт која е мафија и која продолжува да се богати на грбот на народот и да и се спротивставиме со активен отпор на улица, рече Мицкоски.

Loading...

„Ова е отворен повик да се обединиме за да ја зачуваме државата и да ги заштитиме граѓаните. Не смееме да дозволиме богата Влада, богати мафијаши во мафијата а сиромашен народ. Мора да се избориме за систем на вредности и иднина. И како што реков, мафија не се руши само со една битка. Туку со многу битки и труд. Овие протести нема да завршат со бугарско сценарио туку ќе завршат со македонско сценарио кога оваа мафија на власт ќе биде поразена.“, рече Мицкоски.

Протестите се нормална работа во демократија, но опозицијата организира протести затоа што е фрустрирана поради тоа што не е во власт, изјави премиерот Зоран Заев на прашањето да ги искоментири  најавите за протестите.

„Поривот што го гледам од страна на опозицијата е една фрустрација зошто не се бивало власт. Значи без да дадат можност да тргнеме со работа без да видат колку ќе бидат успешни. Се гледа една грозотија од фрустрација зошто не се власт. И од тука произлегува целиот тој порив и сега ќе протестираме.“, рече Заев.

Организирањето масовни протести Мицкоски ги најави уште минатата недела по формирањето на Владата. Рече дека следува жешка есен во која силно ќе се борат против, како што ја нарече мафијашката коалиција  и ќе организираат протести се додека не падне власта.  

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Прва победа за Иџе во ТЦР шампионатот во Италија

Македонија

Несогласување во коалицијата СДСМ-ДУИ? ДУИ одлучна, субвенции на вработувања по етнички клуч ќе има

4NEWS.mk

Тема на денот: Како ќе функционира власта, а како опозицијата во тазе оформениот парламент?

Македонија

Избегнат инцидент на етничка основа – свадбари тргнале по невестата, ги пресретнале „Комити“

4NEWS.mk

Идентификувана жената која испрати писмо со отров доТрамп

Македонија

Филипче: Најостро го осудувам нападот на колегата лекар – институциите целосно да го истражат случајот

4NEWS.mk

Има ли ефект засилената контрола на сообраќајната полиција на мотоциклистите во Скопје?

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

4NEWS.mk

Во Струмица полицијата делеше едукативни материјали по повод Европската недела на мобилност

Македонија

Нападнат лекар од токсикологија, завршил на Ургентен

Македонија

Црногорската амбасадорка го прекршила протоколот за облекување на состанокот со вицепремиерот Груби

4NEWS.mk

ЕКСКЛУЗИВНО: Бугарскиот меморандум во целост објавен

Македонија

ФОТО: Протест на ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS.mk

СДСМ: Нема да коментираме ставови од земја каде има политичка дестабилизација

4NEWS.mk

Ѓоргиев за Сител: Архивите откриваат дека Гоце бил и Бугарин и Македонец

Македонија

Груби: ТАВ Македонија нема да гради аеродром во Штип, средствата ќе се пренасочат за подобрување на животната средина

Македонија

По барањето на Бугарија – Џафери: Идентитетот на граѓаните е потврден

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

МВР: Отказ за советникот на екс министерот Чулев поради насилно и недолично однесување

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com