Модераторот на Фејсбук раскажа какви се гадости видел

Поранешниот модератор на Фејсбук откри дека додека ја вршел својата работа по осум часа дневно, ги гледал „најлошите работи што луѓето ги објавуваат на оваа социјална мрежа, за да не мора другите да ги гледаат“.

Човекот, кој сакал да остане анонимен, раскажал со каква содржина наидувал секој ден, и „од што му се превртел стомакот“, објави веб-страницата на лондонскиот весник Индипендент.

Видел, како што рече, телата на починати, убиства, многу сурови сцени на постапување со животни, каде некои животни се печеле живи на скара, како и експлицитни сексуални видеа. Како што изјави, пет до десет проценти од содржината што ја гледал секој ден била „трауматизирачка“.

Работел на смена од 18 до 2 часот по полноќ и открил дека потоа се разбудил неколку часа подоцна размислувајќи за некоја одлука што ја донел таа вечер.

„Се сеќавате на некои слики што ги видовте и одеднаш сфативте дека на едната страна има гола девојка или знамето на Исламската држава во позадина, кое мораше да се избрише според политиката на компанијата за тероризам“, објасни тој.

Тој продолжи со тврдењето дека „Фејсбук негира дека секој може да добие посттрауматско стресно растројство (ПТСН) од таа работа“.

Во видеото за кое вели дека е направено за време на интерен состанок со вработените, основачот на Фејсбук, Марк Зукерберг, ја отфрли можноста за ментални проблеми поради содржината што ја гледаат вработените и ги нарече таквите тврдења „претерано драматични“, според indy100.com.

Поврзани вести

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за...

13 лица ја изгубија битката со ковид-19 – најмладите 35 и 39 години

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на ковид-19. Регистрирани сe 393 оздравени пациенти, а регистрирани се...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на КОВИД-19:

10 години без легендата на македонската песна Гоце Арнаудов

На денешен ден пред 10 години, (6 декември 2011), Македонија се прости со најголемата фолк ѕвезда... со секогаш насмеаниот, пријателски расположен за песна и дружба и секогаш подготвен да им помогне на...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...